BIST1.479,93%9.6388
USD9.6085%0.95
EURO11,1802%0.95
ALTIN553,56%1.53
Akit HaberDünyaO Vali 'Zorbalık' diyerek aşı zorunluluğunu kaldırdı!
Dünya

O Vali 'Zorbalık' diyerek aşı zorunluluğunu kaldırdı!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Texas eyaletinin Cumhuriyetçi Valisi Greg Abbott, Başkan Joe Biden yönetimini aşı konusunda 'zorbalıkla' suçladı. Vali, özel şirketler dahil herhangi bir kurumun çalışanlarını ya da müşterilerini Covid-19 aşısı olmaya zorlamasını yasakladı.

Abone OlGoogle News
12 Ekim 2021 18:25

ABD'de Covid-19 salgını her gün yüzlerce can almaya devam ederken aşı tartışması da sürüyor. Texas Valisi Greg Abbott, yayınladığı bir kararname ile aşı zorunluluğunu kısıtlarken Başkan Biden yönetimini de sert eleştirdi.

Yayınlanan kararnamede aşı zorunluluğu uygulamasının 'Federal yönetimin sınırları aşmasının bir örneği' denilerek, "Biden yönetimi şimdi birçok özel kuruluşu Covid-19 aşı yönetmeliğini dayatmaya zorluyor ve bu da Teksas'ın Covid-19 felaketinden sürekli iyileşmesini tehdit eden işgücü kesintilerine neden oluyor" dedi.

'Mecbur bırakılamaz!'

Texas Valisi Greg Abbott, imzaladığı kararnamede “Texas'ta hiçbir kurum, aşı olmaya dini, tıbbi veya önceden Covid-19 geçirmiş olması gibi herhangi bir nedenle karşı çıkan çalışanı ya da müşterisini Covid-19 aşısı olmaya mecbur bırakamaz” ifadesini kullandı.

Kendisi aşı olduktan sonra Covid-19'a yakalanan Abbott, kararnamede Texaslıların aşı olmaya teşvik edilmesini savunurken, aşının her zaman isteğe bağlı kalması gerektiğini vurguladı.

Öte yandan ABD'de Biden yönetimi 100'den fazla çalışanı olan şirketlerin çalışanlarına aşı veya haftalık test zorunluluğu getirmesi kuralını uygulamaya koymaya hazırlanırken, Teksas merkezli American Airlines ve Southwest Airlines gibi büyük şirketler federal kurallara uyacaklarını açıkladı.

Abbott daha önce eyalet ve yerel yönetimlerin aşıyı zorunlu tutmasını yasaklamış ancak özel şirketlerle ilgili bir düzenlemeye gitmemişti. Montana eyaleti de işverenlerin çalışanlarına aşıyı zorunlu tutmasını kanunen engellemişti.

Euronews

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar