BIST1.509,30%9.5038
USD9.5171%-0.27
EURO11,0543%-0.16
ALTIN547,69%-0.41
Akit HaberDünyaRusya'dan doğal gaz açıklaması
Dünya

Rusya'dan doğal gaz açıklaması

Açıklamalarda bulunan Gazprom Export Genel Müdürü Yelena Burmistrova, "Avrupa'ya gaz tedarikiyle ilgili tüm talepleri karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Abone OlGoogle News
09 Ekim 2021 17:47

Avrupa'da doğalgaz fiyatlarında yoğun talep de dahil bir dizi faktör nedeniyle yaşanan kriz devam ederken Avrupalı tüketicilerin en önemli gaz tedarikçisi Gazprom'dan yeni bir açıklama geldi.
Rossiya 1 televizyonuna demeç veren Gazprom Export Genel Müdürü Yelena Burmistrova, "Alıcılarımızın tüm taleplerini yerine getiriyoruz ve onların taleplerine uygun hareket ediyoruz" dedi.

Hafta içinde Saint Petersburg Uluslararası Gaz Forumu'nda konuşan Burmistrova, "Yılın başından bu yana yurt dışı pazarlara rekor seviyelere yakın miktarda gaz tedarik edildi. En büyük pazar olan Almanya'ya sevkiyatı geçen yıla kıyasla üçte bir oranında, Türkiye'ye 2.5 kat, Romanya'ya 4 kat artırdık. Ukrayna da dahil tüm güzergahlar üzerinden. İmkanlarımız dahilinde ek gaz tedariki gerçekleştiriyoruz" demişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, doğalgaz fiyatlarının rekor düzeyde artması şeklinde kendini gösteren krize, Avrupa'nın hatalı enerji politikalarının yol açtığını söyleyerek uzun süreli enerji anlaşmalarından vazgeçmenin ve enerji kaynaklarını aceleci bir biçimde değiştirmenin bu hatalı politikalardan birkaçı olduğunu belirtmişti.

Rusya’nın daima güvenilir bir gaz tedarikçisi olduğunu da belirten Devlet Başkanı, Ukrayna’nın gaz transfer sistemi üstünden başka ülkelere gaz tedarikini de bu senenin ilk dokuz ayında yüzde 8 artırdıklarını kaydetmişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, doğalgaz fiyatlarındaki rekor artışın Avrupa’nın Rusya’dan yeterince gaz sipariş etmemesinden kaynaklanıyor olabileceğini ifade etmişti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar