BIST1.519,25%9.5164
USD9.4968%-0.49
EURO11,0354%-0.33
ALTIN548,40%-0.28
Akit HaberDünyaKaradağ: Rusya iç işlerimize müdahale etmeye devam ediyor
Dünya

Karadağ: Rusya iç işlerimize müdahale etmeye devam ediyor

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Cukanoviç, Rusya Federasyonu’nun Karadağ’ın içişlerine açıkça müdahale ettiğini söyledi...

Abone OlGoogle News
23 Eylül 2021 11:23

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç, Rusya Federasyonu’nun Karadağ’ın içişlerine açıkça müdahale ettiğini söyledi. Moskova Patrikhanesi’nin Karadağ’ın iç işlerine açıkça müdahale ettiğini dile getiren Djukanoviç, Rusya’nın hem Karadağ’a hem de Ortodoksluğa karşı olduğunu kaydetti.

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanoviç Rusya Federasyonu’nu ülke işlerine açıktan müdahale etmekle suçladı. Djukanoviç, dün yaptığı açıklamada, Moskova Patrikhanesi’nin dış kilise ilişkileri dairesi başkanı Volokolamsk Başpapazı Hilarion ve Sergey Lavrov’un iş birliği içinde Karadağ’ı istikrarsızlaştırmak için uğraş verdiğini kaydetti. Djukanoviç, din adamı Hilarion’un Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un “Karadağ’daki yetkililer tarafından yapay bir çatışma yaratıldığı” iddiasını kanıtladığını dile getirdi.

Karadağ Cumhurbaşkanı Djukanoviç, Metropolit Hilarion’un kilisenin misyonuyla bağdaşmayan laik hedefler peşinde koştuğunu ileri sürdü. Hilarion’un Rus Bakan Lavrov’la söylem birliği içinde olduğunu kaydeden Djukanoviç, kilisenin “Rusya Federasyonu’nun devlet çıkarlarına hizmet etmeyi” amaçladığını söyledi. Konuyla ilgili Djukanoviç, Rusya’nın, “Aynı anda hem Karadağ’a hem de Ortodoksluğa karşı oldukları kesin” ifadelerini kullandı.

Djukanoviç, Rus Ortodoks Kilisesi liderliğinin ve Rus hükümetinin Karadağ’ı istikrarsızlaştırmaya ve Avrupa entegrasyonu yolundan saptırmaya çalıştığını da dile getirdi. Bilindiği üzere, daha önce Karadağ’da Sırp Ortodoks Kilisesi’nin töreni nedeniyle büyük protestolar meydana gelmiştir.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar