BIST1.393,58%8.6281
USD8.6513%0.26
EURO10,1548%0.33
ALTIN493,56%0.27
Akit HaberDünyaBudistler Müslüman köyleri su altında bırakacak
Dünya

Budistler Müslüman köyleri su altında bırakacak

Keşmir'in Kathua bölgesinde 52 köyden 4 bin Müslüman aile, Hindistan'ın baraj inşası için onları topraklarından sürme kararına karşı mücadele veriyorlar...

Abone OlGoogle News
10 Eylül 2021 14:54

Hindistan'a bağlı olan ve Müslüman çoğunluğun yaşadığı Cammu Keşmir'in Kathua bölgesinde merkezi yönetimin Ujh Nehri'ne inşa etmeyi planladığı barajın, tamamı Müslüman 52 köyü ortadan kaldıracağı, 4 bine yakın aileyi evsiz bırakacağı ifade ediliyor.

Kathua bölgesi Himalaya Dağları'nın eteklerinde ormanlık bir bölge olarak tabiat güzellikleriyle dikkat çekiyor. Tarımla geçinen bölge sakini Müslümanlar yoğun olarak ipek ve meyve üretimiyle geçimlerini sağlıyorlar.

Fakat Hindistan yönetiminin bu bölgedeki Ujh Nehri'ne inşa etmeyi planladığı 186 megavat elektrik üretmesi hedeflenen barajın bölgeyi tamamen sular altında bırakacak olması bu Müslümanların zorunlu tahliyesine neden olacak.

Kendilerinden izin alınmadan yaşam alanlarının bu şekilde yok edilmesine tepkili olan Müslüman köylüler organize olarak "Sosyal Kalkınma ve Refah Komitesi" kurdular ve seslerini dünyaya duyurmaya çalışıyorlar.

"BAŞKA BİR YERDE YAŞAMAK İSTEMİYORUZ"

Köylülerden 50 yaşındaki Tripta Şarma El Cezire'ye yaptığı açıklamada, "Burada oldukça mutlu bir hayat sürüyoruz, başka bir yerde yaşamak istemiyoruz." ifadelerini kullandı.

Bölge sakinlerinden Rita Devi "Atalarımız bu güzel topraklarda yaşadı, biz de yaşıyoruz, çocuklarımız ve torunlarımız da yaşasın istiyoruz. Kim ne hakla bizi topraklarımızdan sürebilir?" dedi.

Bölge sakinleri kendilerine ne kadar tazminat verilirse verilsin bölgelerinden sürülmek istemediklerini, bununla beraber teklif edilen tazminat rakamlarının da çok düşük olduğunu belirtiyorlar.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar