BIST1.359,55%8.5757
USD8.5601%-0.06
EURO10,1226%-0.02
ALTIN495,40%0.05
Akit HaberDünyaGerekçe Afganistan: Tarihinde ilk kez 'savaşa hazırlık' emri verdi
Dünya

Gerekçe Afganistan: Tarihinde ilk kez 'savaşa hazırlık' emri verdi

Taliban'ın Afganistan'daki ilerleyişi nedeniyle Afganistan'ın sınır komşularından Tacikistan'da ülke tarihinin en büyük savaşa hazırlık tatbikatı gerçekleştirildi.

Abone OlGoogle News
22 Temmuz 2021 16:38

Taliban'ın Afganistan'daki ilerleyişi nedeniyle Afganistan'ın sınır komşularından Tacikistan'da ülke tarihinin en büyük savaşa hazırlık tatbikatı gerçekleştirildi.

Perşembe gecesi yerel saatle 02.00'da Tacikistan lideri İmamali Rahman'ın talimatıyla güvenlik güçlerinin 230 bin mensubu "savaş alarmı" statüsüne geçirildi.

Afganistan'daki Taliban ilerleyişi esnasında Tacikistan yönetimi sınır kuvvetlerini desteklemek için 20 bin askerin de yerini değiştirdi.

Tacikistan'da gerçekleştirilen savaşa hazırlık denetimi, ülke tarihinin ilk ve tek örneği olarak kayıtlara geçti.

Devlet televizyonundan yayınlanan savaşa hazırlık denetimi, bir askeri geçit töreniyle sona erdi. Tacikistan'ın bu denetimle "bölgedeki barış ve istikrarı korumaya hazır olduğu" mesajı verdiği kaydedildi.

Tacikistan lideri İmamali Rahman, Afganistan'da yaşanan gelişmelerle ilgili olarak, "komşu ülkemiz Afganistan'da, özellikle sınırlarımız olan bölgelerde durum oldukça karışık ve belirsiz" dedi.

Rahman, silahlı kuvvetler personeline, "devlet sınırlarının korunması" çağrısında bulundu.

TALİBAN İLERLEYİŞİ

Geçtiğimiz Mayıs ayında yeni bir saldırı dalgası başlatan Taliban, çok sayıda ilçe merkezini ve sınır kapısını Kabil hükümeti güçlerinden ele geçirmişti. Taliban, Tacikistan, Türkmenistan, İran ve Pakistan sınır bölgelerinde ciddi ilerleme kaydetti. (Mepanews)

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar