BIST1.391,06%8.7573
USD8.7352%0.16
EURO10,3733%-0.25
ALTIN495,67%-0.30
Akit HaberDünyaGündeme bomba gibi düşen iddia! İşte ABD'nin Türkiye hakkında alacağı karar
Dünya

Gündeme bomba gibi düşen iddia! İşte ABD'nin Türkiye hakkında alacağı karar

Washington'da Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Soner Çağaptay, Türkiye'nin Rusya'dan tedarik ettiği S-400'ler nedeniyle yaptırımlara hazırlanan ABD'nin kararından vazgeçtiğini iddia etti.

Abone OlGoogle News
09 Haziran 2021 12:07

Washington'da Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Çağaptay, Ankara ile Washington arasında krize neden olan S-400'ler konusunda iki ülke arasında orta yol bulunduğunu belirterek, “Biden, S-400'lere yönelik yaptırımlardan vazgeçecek' iddiasında bulundu.

Washington'da Türkiye Araştırmaları Programı Direktörü Soner Çağaptay, ABD ile Türkiye arasında krize neden olan Rus S-400'ler konusunda ilginç bir iddiada bulundu.

Çağaptay, Ankara ile Washington arasında krize neden olan Rus savunma sistemi S-400'lerin "Türkiye-ABD ortak gözetimine alınacağını" iddia etti.

Biden ile Erdoğan arasında 14 Haziran'da yapılacak görüşmeye atıfta bulunan Çağaptay, "Erdoğan, S-400'leri ABD-Türkiye orta gözetimine alacak. Bu bir NATO tesisinde olacak. ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sonrası Kabil havaalanının kontrolü Türkiye'ye verilecek. Böylece koalisyon ülkelerinin elçiliklerinin güvenliği sağlanmış olacak. Buna karşılık Biden, S-400'lere yönelik yaptırımlardan vazgeçecek." dedi.

Söz konusu iddia ABD'li yetkililer tarafından resmi olarak dile getirilmiş değil. Türkiye, S-400'ler nedeniyle Trump yönetimi tarafından F-35 yeni nesil savaş uçağı projesinden çıkarılmıştı.

Ankara daha sonra F-35 programında kalmak için Washington DC'nin en prestijli hukuk firmalarından biri olan Arnold & Porter'la anlaşmıştı.

Blinken: Türkiye, NATO müttefiki gibi davranmıyor

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde yapılan ve bakanlığın 2022 bütçesinin ele alındığı oturumda ABD'nin dış politika önceliklerine ilişkin soruları yanıtladı. Blinken, daha önce sarfettiği "Türkiye bir NATO müttefiki gibi davranmıyor" sözlerini yineledi.

Senato'da Komisyon Başkanı Robert Menendez'in Türkiye hakkındaki sorusunu yanıtlayan Bakan Blinken, Senatör'ün uluslararası hukuk ihlalleri hakkındaki endişelerini paylaştığını belirtti ve Türkiye'nin bazı dış politikalarını "sorunlu" olarak nitelendirdi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar