BIST1.391,06%8.7573
USD8.7352%0.16
EURO10,3733%-0.25
ALTIN495,67%-0.30
Akit HaberDünyaDSÖ danışmanından bomba itiraf: Çin'i zora sokacak!
Dünya

DSÖ danışmanından bomba itiraf: Çin'i zora sokacak!

DSÖ danışmanı Metzl Fox, kurumun resmi açıklamalarının aksine Çin'in Kovid-19'un kökenini örtbas etmeye çalıştığını iddia etti.

Abone OlGoogle News
08 Haziran 2021 10:12

ABD'de yayınlanan bir programın canlı yayınına konuk olan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) danışmanı Metzl Fox, Kovid-19 ile ilgili itiraf gibi açıklamalar geldi.

Fox News'ta yayınlanan "America's Newsroom" isimli programda konuşan danışman, "Burada karşılaştığımız sorun DSÖ değil. Sorun şu ki, Çinliler bugüne kadar örneklerin yok edilmesi için büyük bir örtbas işlemine giriştiler" dedi.

Metzl, virüsün hayvanlardan insanlara doğal olarak bulaştığına inanmadığını vurgularken, Kovid-19'un Wuhan kentindeki bir viroloji laboratuvarından yanlışlıkla sızdığı teorisini savundu.

Kovid-19'un pandemi ilan edilmesinden birkaç hafta sonra Çinli Zhou Yusen isimli bilim insanının aşı için başvuruda bulunması ve bu bilim insanının sır ölümü, virüsün laboratuvar üretimi olduğuna dair kuşkuları iyice artırmıştı.

KOVİD-19'UN KÖKENİNE İLİŞKİN TARTIŞMALAR

Haberde, ABD istihbaratının ilgili raporuna göre salgının kentte yayılmadan kısa süre önce Wuhan Laboratuvarı'nda çalışan 3 araştırmacının virüs ve mevsimsel grip belirtilerine benzer şikayetlerle hastalanıp hastaneye başvurduğu iddia edilmişti.

ABD Başkanı Joe Biden da 26 Mayıs’ta yaptığı yazılı açıklamada mart ayında istihbarattan Kovid-19'un kökenini araştırmalarını istediğini ve bu raporu Mayıs ayı başında eline aldığını bildirmişti.

Biden açıklamasında, "İstihbarat Topluluğundan, bizi kesin bir sonuca daha da yakınlaştıracak bilgileri toplama ve analiz etme çabalarını iki katına çıkarmalarını ve bunu bana 90 gün içinde rapor etmelerini istedim" ifadesini kullanmıştı.

Çin yönetimi söz konusu iddiaları kesin bir dille yalanlarken, Dünya Sağlık Örgütünden konuyu araştıran bir heyet de virüsün söz konusu laboratuvardan yayıldığı iddialarının gerçekçi olmadığı sonucuna ulaştıklarını açıklamıştı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar