BIST1.377,23%8.1021
USD8.0937%0.35
EURO9,7467%0.80
ALTIN460,64%0.06
Akit HaberDünyaTutuşan Yunanistan’dan Mısır çıkarması
Dünya

Tutuşan Yunanistan’dan Mısır çıkarması

Türkiye ile Mısır arasında esen sıcak rüzgarlar nedeniyle etekleri tutuşan Yunanistan’dan Kahire çıkarması geldi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile bir araya gelerek Türkiye’yi konuştu.

Abone OlGoogle News
08 Mart 2021 18:42

Mısır hükümetinin hidrokarbon arama faaliyetlerinde Türkiye'nin kıta sahanlığı sınırlarını kabul etmesi ve boru hattı projesi güzergâhından Güney Kıbrıs'ı çıkarma önerisinin ardından, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.

Mısır'ın Doğu Akdeniz'deki son hamleleri ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Ankara-Kahire ilişkileriyle ilgili verdiği ılımlı mesaj ardından Nikos Dendias, Mısır'ın başkenti Kahire'ye gitti.

Bakan Çavuşoğlu’nun açıklaması konuşuldu

Yunan bakan, Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri ile görüştü. Yaklaşık 2 buçuk saat süren görüşmede, Mısır hükümetinin hidrokarbon arama faaliyetlerinde Türkiye'nin kıta sahanlığı sınırlarını kabul etmesi ve boru hattı projesi güzergâhından Güney Kıbrıs'ı çıkarma önerisinin ele alındığı ifade edildi. İkilinin görüşmesinde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun "Mısır ile anlaşma yapabiliriz" mesajının da ele alındığı ifade edildi.

Türkiye’nin kıta sahanlığına dikkat etti

Öte yandan Mısır, Akdeniz'de 24 parselde hidrokarbon ihalesine çıktı. Bu ihalede, 18 numaralı parselin bulunduğu bölgeyi, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirdiği kıta sahanlığı sınırlarını dikkate alarak belirledi.

Yunan bakan, Güney Kıbrıs'a da uğrayacak

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dendias'ın Kahire dönüşü Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne uğrayarak mevkidaşı Nikos Hristodulidis ile bir araya gelecek. Yunan medyası, Kahire'deki kritik görüşmenin ardından "Dendias, Kahire'den iyi niyet jestinde bulunarak, ihale ile ilgili haritayı değiştirmesini isteyecek" diye yazdı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar