BIST1.075,52%1.41
USD7.3069%0.38
EURO8,5854%0.14
ALTIN477,89%0.16
Akit HaberDünyaRusya ve Almanya'dan Ayasofya açıklaması
Dünya

Rusya ve Almanya'dan Ayasofya açıklaması

Rusya ve Almanya'dan Ayasofya ile ilgili açıklamalar yapıldı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, Ankara'nın Ayasofya'yı camiye dönüştürmesi kararının Türkiye'nin kendi içişleri meselesi olduğunu ifade etti.

13 Temmuz 2020 15:29

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, Ankara'nın Ayasofya'yı camiye dönüştürmesi kararının Türkiye'nin kendi içişleri meselesi olduğunu ifade etti. Gazetecilere konuşan Verşinin, Ayasofya'nın ibadete açılması kararıyla ilgili, "Bu konunun ülkemizde ve yurtdışında geniş yankı uyandırdığını biliyorsunuz. Ancak genel anlamda biz bunun Türkiye'nin kendi içişleri olduğu düşüncesinden yola çıkıyoruz. Dolayısıyla da içişlerine ne biz ne de başkaları karışmalı" dedi. Verşinin, yapının dünya kültür ve medeniyeti için taşıdığı öneme de dikkat çekmek istediklerini ifade etti.

Daha önce Rus Ortodoks Kilisesi bir açıklama yapmış ve karardan endişeli olduklarını ifade etmişti. Başka bir Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksandr Gruşko ise, Türkiye'nin Ayasofya'nın statüsünü değiştirme kararından dolayı üzüntü duyduklarını, ancak Ankara'nın UNESCO Dünya Mirası olan bu yapının korunması ve erişilebilirliği konusundaki tüm sorumluluklarını yerine getirmesini umduklarını söylemişti.

BİR AÇIKLAMA DA BERLİN'DEN

Almanya Dışişleri Bakanlığı'ndan Ayasofya'nın camiye çevrilmesi kararıyla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada, "Ayasofya'nın camiye çevrilmesi kararını üzüntü verici buluyoruz. UNESCO nezdinde istişare yapılmalıydı" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar