BIST11.064,85%0,37
USD33.0145%35.9884
EURO36,0028%42.9143
ALTIN2.566,23%0.66
Dünya

İsrail'den Hannibal Protokolü! Kendi vatandaşlarına bile acımadı

İsrail'in gazetesi Haaretz'in iddiasına göre, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısının ardından başlayan kaos ortamında İsrail silahlı kuvvetleri sivil hayatını tehlikeye atan Hannibal Protokolü'nü uyguladı. Hannibal protokolu, rehinelerin hayatları önemsemeden askerlerin kaçırılmasını önlemek için güç kullanma talimatı olarak biliniyor.

Abone OlGoogle News
08 Temmuz 2024 14:38

İsrail basınının iddiasına göre, Gazze'de 7 Ekim'de gerçekleşen Hamas saldırısı sırasında üç farklı ordu tesisinde İsrail Silahlı Kuvvetleri tarafından Hannibal Protokolü uygulandı.

7 Ekim saldırıları hakkında korkunç gerçek! İsrailli yüzbaşı, "Hannibal Protokolü"nü uyguladığını kabul etti! "Hannibal Protokolü" nedir? Saldırının başlamasından yaklaşık beş saat sonra, askerlere içinde siviller olsa da olmasa da "Gazze'ye tek bir araç bile geri dönmeyecek" emri verildi.

Bu protokol, rehinelerin hayatları pahasına bile olsa askerlerin kaçırılmasını önlemek için güç kullanma talimatı olarak biliniyor.

7 Ekim tarihinde İsrail saldırılarının başlamasından 9 ay sonra, Hamas'ın saldırdığı üç ordu tesisinde İsrail ordusu tarafından protokolün uygulandığı ve bunun sivilleri de tehlikeye atmış olduğu bildirildi.

Saldırının başlamasından yaklaşık beş saat sonra, saat 11.22'de İsrail'in Gazze Tümeni'ne iletilen bir diğer mesajda ise, "Gazze'ye tek bir araç bile geri dönmeyecek" emri verildi.

Bu emir kaçırılan asker ve rehinelerin öldürülmesi pahasına Hamas'a teslim edilmemesi anlamına geliyor.

Güney komuta merkezinden bir kaynak gazeteye, "O zamanlar herkes bu tür araçların kaçırılan sivilleri veya askerleri taşıyabileceğini biliyordu. Herkes hiçbir aracın Gazze'ye geri dönmesine izin verilmemesinin ne anlama geldiğini biliyordu" diye konuştu.

Bu emirler sonucunda sivillerin mi yoksa askerlerin mi zarar gördüğünün veya ne kadarının zarar gördüğünün henüz belli olmadığı vurgulandı.

Ancak askerlerin ve orta ve üst düzey İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) subaylarının belgeleri ve ifadeleri, ordunun saldırıya karşılık vermekte zorlandığı sırada bilgi eksikliği nedeniyle 7 Ekim'de bu protokolün "yaygın" bir şekilde kullanıldığını gösteriyor.

Rapora yanıt olarak, bir ordu sözcüsü 7 Ekim'de ve öncesinde yaşananlara ilişkin iç soruşturmaların sürdüğünü söyledi.

Haaretz'in araştırması, İsrail'in 7 Ekim'deki askeri istihbarat ve operasyonel yanıtlardaki başarısızlığına ışık tutan son haber niteliğinde.

BM'nin geçen ay yaptığı bir soruşturma, İsrail ordusunun 7 Ekim saldırısında muhtemelen bir düzineden fazla vatandaşını öldürdüğünü ortaya çıkardı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar