BIST10.471,32%0,76
USD32.7746%35.0086
EURO35,0810%41.5128
ALTIN2.457,99%2.80
Dünya

Almanya, Ukrayna için seferber oldu

Dışişleri Bakanı Baerbock, "Her taşın altına elimizi koyuyoruz" dedi. Alman Bakan, Patriot ünitesi için düğmeye bastıklarını söyledi.

Abone OlGoogle News
21 Mayıs 2024 10:15

Ukrayna'nın güçlendirilmesi konusunda aceleci davranan Almanya, yeni hava savunma sistemlerinin Kiev'e gönderilmesini istiyor.

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Ukrayna'yı Rusya'nın saldırılarından korumaları gerektiğini söyledi.

Baerbock, bu kapsamda ABD üretimi Patriot hava savunma sistemlerinden bahsederken, "uzun vadeli yatırım" vurgusu yaptı.

"Ukrayna'nın daha fazla hava savunmasına ihtiyacı var"

Kiev'i ziyaret etmeden önce konuşan Baerbock, ülkesinin tutumunu şu ifadelerle anlattı: "Ukrayna'nın, Rusya'nın füze ve insansız hava aracı saldırılarından korunması için acilen daha fazla hava savunmasına ihtiyacı var."

1 milyar Euro topladılar

Savunma Bakanı Boris Pistorius ile Ukrayna'ya daha fazla hava savunma sistemi için küresel bir girişim başlattıklarını hatırlatan Baerbock, şunları ifade etti: "

Ukrayna hava savunma kuvvetlerine ilave destek sağlamak üzere şu ana kadar yaklaşık 1 milyar euro topladık ve bunun artması için çok çalışıyoruz.

Her taşın altına birkaç kez elimizi koyuyoruz. Hatta ilave bir hava savunma sistemi olan Patriot ünitesi için de harekete geçtik."

'Rusya batı sınırlarına ilerler' endişesi

Ukrayna'nın ayakta kalabilmesi ve Ukraynalıların gelecekte de kendi kaderlerini tayin edebilecekleri bir yaşam sürdürebilmeleri için çaba sarf edilmesi gerektiğini kaydeden Baerbock, Rusya'nın ancak bu şekilde Batı sınırlarına daha fazla ilerleyemeyeceğini kaydetti.

Ukrayna'nın AB'ye üyeliği

Baerbock, Ukrayna'nın hem kendi özgürlüğü hem de tüm Avrupa'nın özgürlüğü için savaştığını belirterek şöyle konuştu: "Ukrayna'nın AB'ye üyelik konusu, Rusya'nın uluslararası hukuku ihlal ederek yürüttüğü bu savaşın zorunlu jeopolitik sonucudur."

"Uzun vadeli yatırım yapacağız"

Haziranda Berlin'de Ukrayna'nın Yeniden İnşası Konferansı'nın düzenleneceğine dikkati çeken Baerbock, şöyle dedi: "Dünyanın dört bir yanındaki partnerlerimizle ve iş dünyası, sivil toplum ve yerel yönetimlerden oluşan güçlü bir ittifakla Ukrayna'nın geleceği için uzun vadeli bir yatırım yapacağız."

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar