BIST9.795,26%-0,19
USD32.4079%0.16
EURO34,5737%0.35
ALTIN2.447,20%0.35
Dünya

Gazze'de ateşkes düğümü: İlerleme sağlanamıyor!

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 152 gündür devam ediyor. Ramazan ayı öncesi bir ateşkes beklentisi var. Ancak müzakerelerde beklenen ilerleme bir türlü sağlanamıyor. İsrail, rehine listesinin kendilerine teslim edilmesi şartında ısrarlı. Hamas ise bu isteğe yanaşmıyor.

Abone OlGoogle News
07 Mart 2024 09:00

İsrail'le Hamas arasında ateşkese varılmasına yönelik Kahire'de süren müzakerelerin üçüncü gününde de hiçbir ilerleme sağlanamadı.

Hamas, Kahire'deki son tur müzakerelerde İsrailli heyetin bulunmamasına rağmen Gazze'de ateşkes için çalışmaya devam edeceğini duyurdu.

Hamas'tan gelen açıklamada "Halkımıza yönelik saldırganlığın kapsamlı bir şekilde durdurulması için gereken esnekliği gösteriyoruz." denildi.

Hamas, Katar ve Mısır'dan müzakereciler Kahire'de, Ramazan ayına kadar 40 günlük ateşkes sağlamaya çalışıyor. ABD Başkanı Joe Biden ise ateşkese ilişkin bir kez daha konuştu. Biden, "İsrailli rehinelerin serbest bırakılması karşılığında Gazze'de ateşkes için masadaki anlaşmayı kabul edip etmemek Hamas'ın elinde" dedi.

Biden, Gazze'ye daha fazla yardım ulaştırılması gerektiğini de belirtti.

Konu, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Katar Başbakanı Muhammed Bin Abdurrahman el Sani arasındaki görüşmede de ele alındı. Beyaz Saray görüşmede "Hasta, yaralı, yaşlı ve kadın rehinelerin serbest bırakılmasının Gazze'de en az altı haftalık bir ateşkesle sonuçlanacağının vurgulandığını." duyurdu.

Hamas'a sunulan anlaşma, bazı rehinelerin serbest bırakılması ile Gazze'ye yapılan yardımların artırılmasını içeriyor. İsrail, Hamas'tan Gazze'de hayatta olan tüm rehinelerin listesini vermesini istiyor.

Beyrut'ta konuşan Hamas Sözcüsü Osama Hamdan ise bir kez daha ana taleplerini tekrarladı.

İsrail'in saldırılarına son vermesi ve tüm güçlerini Gazze'den çekmesi ile kaçmaya zorlanan tüm Gazzelilerin evlerine dönmesini istediklerini belirtti.

Hamas, ateşkes sağlanmadan rehine takasının gerçekleşmeyeceğini ve çatışmalar durmadan hayatta olan rehinelerin listesini paylaşmayacaklarını da açıkladı.

Hamas yetkilisi Basim Naim, "Tam olarak kaç kişinin hala hayatta olduğunu ve israil saldırısı sonucu öldüğünü bilmek imkansız." dedi.

Rehinelerin farklı bölgelerde, farklı gruplarda bulunduğunu ve bu nedenle verileri toplayabilmek için ateşkes çağrısında bulunduklarını söyledi.

7 Ekim'de 253 rehineyi kaçırdığı belirtilen Hamas'ın elinde 130 rehine kaldığı düşünülüyor. Kasım'da varılan geçici ateşkes kapsamında 105 rehine serbest kalmıştı. Ateşkes öncesinde ise Hamas 4 rehineyi bırakmıştı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar