BIST9.530,47%-0,18
USD32.5107%0.13
EURO34,8619%0.59
ALTIN2.486,33%0.98
Dünya

Üçüncü dünya savaşı başladı! Putin'in en yakını duyurdu: Nükleer yok oluş kapıda!

Batı'yı Ukrayna’ya destek konusunda uyaran Putin’in akıl hocası Aleksandr Dugin “Üçüncü Dünya Savaşı başladı ve şu an ilk aşamasındayız." dedi. Dugin, NATO'nun Rusya'ya saldırması halinde yok oluş gününün kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Abone OlGoogle News
04 Mart 2024 10:58

Ukrayna-Rusya savaşı 3’üncü yılı geride bırakırken sahadaki durum küresel barış için ciddi risk arz ediyor. Özellikle son dönemde hem savaşın tarafları hem de bu iki ülkeye ayrı ayrı destek veren liderlerin, mesajları tansiyonu daha da yükseltti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna’ya asker gönderme konusunu gündeme taşıyıp Avrupa ve NATO’ya “Bu ihtimali göz ardı etmeyelim” çağrısında bulundu. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, nükleer gücüne dikkat çekerek Macron’a cevap verdi, Batı’yı da “Bölgeden uzak durun” diyerek tehdit etti. Putin’in “akıl hocası” olarak bilinen Stratejist Aleksandr Dugin, tarafların restleşmesini, dünyanın hangi yöne gittiğini ve Türkiye’nin savaş karşısında aldığı pozisyonu yorumladı.

BİR KIVILCIM YETERLİ

“Nükleer savaşa biz hiçbir zaman bu kadar yakın olmadık” diyen Dugin, şöyle devam etti: Şu anda kutuplar arası bir savaş yaşanıyor. Bu savaş, Batı’nın korumaya çalıştığı tek kutuplu dünya düzeni ile çok kutuplu sistem arasında... Çatışmanın hatları ise Ukrayna, Filistin ve Tayvan’dır. Afrika ve G.Amerika’da da yeni cephe açılabilir. Yeni bir dünya düzeninin oluşum aşamasındayız. Bu süreç sıcak çatışmalara sahne oluyor. En kötüsü ise bizim şu an nükleer savaş riskiyle karşı karşıya olmamız. Rusya’nın şehirlerine yönelik saldırılar her an nükleer savaşı başlatabilir.

DİPLOMASİ KAPISI KAPANDI

Bu savaşta sadece taktik nükleer silahlara değil, stratejik nükleer silahlara da başvurulacak. Eğer Ukrayna’yı konvansiyonel savaşta yenemezsek, bu doğrudan nükleer savaşın başlaması anlamına gelecek ki biz zaten Ukrayna’nın tamamında kontrolü ele geçirinceye dek durmayı düşünmüyoruz. Artık bundan sonra hiçbir diplomatik çözüm yolu bizi bu hedefimizden alıkoyamaz. Dolayısıyla bugün her kim Ukrayna’ya silah tedarik ediyorsa, nükleer savaş riskini artırdığının farkında olmalı.

Üçüncü dünya savaşı bir anlamda başlamış durumda. Sadece bunun ilk aşamasındayız. Nükleer savaşa da hiçbir zaman bu kadar yakın olmadık. NATO yöneticileri attıkları adımların nükleer trajediye yol açabileceğini anlamıyor. Rusya’ya saldırmak dünyanın yok oluşudur. NATO şu anki politikasını devam ettirirse bu korkunç gün kaçınılmaz olur.

BATI’YI TÜRKİYE DURDURSUN

Putin’in Türkiye ziyareti ertelendi ancak bu iptal edildiği anlamına gelmiyor. Rusya’daki devlet başkanlığı seçimlerinin ardından ziyaretin gerçekleşeceğini düşünüyorum. Türkiye tarafsız bir duruş sergiliyor. Ankara ile ilişkiler, güvenliğimiz ve stratejimiz açısından oldukça önemli. Türkiye’nin müttefikimiz olmaması kötü ancak diğer taraftan açık bir şekilde Batı cephesinde yer almaması da iyidir. Batı’nın artık tamamen sorumluluk bilincini kaybettiğini görüyoruz. O hâlde Türkiye, onları durdursun.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar