BIST11.064,85%0,37
USD33.0344%36.0114
EURO36,0361%42.8351
ALTIN2.561,47%0.47
Dünya

AB: İsrail istemese de, barışı iki devletli çözüm getirecek

AB dış politika şefi Borrell, "İsrail reddetmekte ısrar etse de, uluslararası toplum tarafından yapılacak baskılarla iki devletli çözümün barış getireceğine inanıyoruz" dedi.

Abone OlGoogle News
20 Ocak 2024 13:20

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Filistin devletinin kurulmasına karşı çıkıyor.

Netanyahu, Gazze'deki saldırıların ardından böyle bir senaryoya sıcak bakmadığını söylüyor.

Brüksel'den yapılan açıklamada, Netanyahu'ya rağmen iki devletli çözümün hayata geçirilmesi gerektiği kaydedildi.

"Tek çözüm Filistin devletinin tanınması"

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Filistin devletinin tanınmasını tek çözüm olarak gösterdi.

Borrell, İspanya'nın Valladolid Üniversitesinden aldığı "fahri doktora" unvanı töreninde yaptığı konuşmada İsrail'i eleştirdi.

"İsrail reddetmekte ısrar etse de..."

"İsrail, Filistin devletinden kaçınarak ve onu zayıflatmaya çalışarak Hamas'ı kurup finanse etmiş oldu." diyen Borrell, şöyle devam etti: "İsrail reddetmekte ısrar etse de, uluslararası toplum tarafından yapılacak baskılarla iki devletli çözümün barış getireceğine inanıyoruz."

"Dünya büyük bir yaşıyor"

Orta Doğu'yu şu anda "İkinci Dünya Savaşı öncesindeki siyasi durum"a benzeten Borrell, "Dünya büyük bir jeostratejik risk yaşıyor." dedi.

İsrail ve Filistin'in kendi başlarına anlaşmaya varamayacak kadar birbirlerine karşı olduklarını kaydeden Borrell, Arap dünyasını, Avrupa'yı, ABD'yi ve tüm Birleşmiş Milletleri iki devletli çözümü teşvik etmeye çağırdı.

İsrail'i Hamas'ı finanse etmekle suçlayan sözlerini yineleyen Borrell, şöyle dedi: "Evet, Hamas, El Fetih liderliğindeki Filistin yönetimini zayıflatmak amacıyla yıllarca İsrail hükümeti tarafından finanse edildi."

"Hükümetler geçici"

İsrail'deki mevcut hükümetin "iki devletli çözüm için açık bir engel oluşturduğunu" söyleyen Borrell, "Ama hükümetler geçicidir." diye ekledi.

Gazze Şeridi'nde istikrar için "acil insani ara", "İsrailli rehinelerin serbest bırakılmaları" ve sonrasında "İsrail'in Gazze'den çekilmesi" çağrısında bulunan Borrell, İsrail'in sadece askeri önlemlerle kalıcı çözüm bulamayacağını anlayacağını ve uluslararası toplumun baskısıyla iki devletli çözümden yana olmak zorunda kalacağını kaydetti.

İsrail Başbakanı Netanyahu, hafta içinde yaptığı açıklamalarda, Filistin devletinin tanınmasına ve iki devletli çözüme karşı olduklarını söylemişti.

Kızıldeniz'deki gelişmeler

Diğer yandan Kızıldeniz'de yaşanan gelişmelere de değinen Borrell, şu yorumu yaptı: "Öncelik, çatışmaların yayılmasını önlemek olmalıdır. Bunun için de deniz ulaşımının güvenliğini sağlamak gerek.

Çok tehlikeli olabilecek ve her an bir kıvılcımın çıkabileceği bir durumun eşiğindeyiz."

Borrell, AB'nin gemilerini aktif savaş görevlerine değil, yalnızca seyir koruma görevlerine göndereceğini ifade etti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar