BIST7.913,76%-0,82
USD28.9689%0.17
EURO31,1861%-0.16
ALTIN1.866,62%-1.07
Dünya

Gazze'yi işgal sinyali! Netanyahu ateşkes çağrılarını kabul etmedi

İsrail'in işgal ettiği Gazze'deki can kabı 10 bini aştı. Netanyahu ise ateşkes için ise tek şart sundu. İşte detaylar...

Abone OlGoogle News
07 Kasım 2023 09:17

İsrail Başbakanı Netanyahu, İsrail ordusunun Gazze'yi yeniden işgal edeceğine dair mesajlar verdi. Savunma Bakanı Yoav Galant da kara birliklerinin yeni planlarına onay verdi. İşgalci İsrail ordusu ise gece boyunca Gazze'deki sivillerin üzerine bomba yağdırmayı sürdürdü.

GAZZE'Yİ İŞGAL SİNYALİ

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bir kez daha "Hamas rehineleri bırakmadan ateşkes olmayacak" dedi.

ABC kanalına konuşan Netanyahu, savaş bittikten sonra Gazze'yi kimin yöneteceği sorusunu yanıtladı. İsrail Başbakanı, "İsrail'in belirsiz bir süre için Gazze'deki genel güvenlik sorumluluğunu üstleneceğini düşünüyorum çünkü güvenliğin bizde olmadığında neler yaşandığını gördük" ifadeleriyle yanıtladı.

İsrail 1967 yılında Gazze Şeridi'ni işgal etmişti. İsrail ordusu 2005 yılına kadar Gazze'de kontrol sahibiydi. Tel Aviv yönetimi 2005 yılında Gazze'den çekilme kararı almıştı.

ABD Başkanı Joe Biden da Netanyahu ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, ABD yönetiminin, "genel ateşkesin şu aşamada uygun olmadığı" görüşünü sürdürdüğü belirtildi.

İsrail ordusu, dün de Şifa Hastanesi'nin bir yerleşkesini vurdu. İnsansız hava araçlarıyla güneş enerjisi sitemi hedef alındı.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Şifa Hastanesine düzenlenen saldırıya ilişkin "Bildiğim kadarıyla Şifa Hastanesi'nin güneş panellerine saldırmadık" dedi.

Ancak Hamas'ın sivil altyapıların enerji kaynaklarını kullandığını öne süren Sözcü, "Bunu ortadan kaldıracağız" açıklamasını yaptı.

İşgalci İsrail ordusunun Nasr Çocuk Hastanesi, Rantisi Hastanesi, Ruh Sağlığı Hastanesi ve Göz Hastanesini de bombaladığı belirtilmişti.

İSRAİL ORDUSU: KUŞATMA TAMAM

İsrail ordusu Gazze'deki kara operasyonunun ilk aşaması olan Kuzey Gazze'nin çevrilerek izole edilmesinin tamamlandığını duyurdu.

İşgalci İsrail ordusu Gazze Nehri'nin hemen üzerinden bölgeye girerek 400 bin insanın kaldığı Gazze şehrini ve kuzeyini abluka altına aldı.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Galant ise Gazze'deki kara operasyonlarının ek planlarını onayladığını duyurdu.

Ayrıca, Hamas'ın lideri Yahya Sinvar'ın sığınaklarda saklandığını öne sürdü.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar