BIST11.139,80%0,00
USD33.0802%36.0364
EURO36,0386%42.7336
ALTIN2.566,13%-1.34
Dünya

Refah Sınır Kapısı açıldı: Yabancı pasaportlular ve yaralılar Mısır'a geçiyor

Gazze'deki Filistinlilerin dünyaya açılan tek kapısı olan Refah Sınır Kapısı açıldı. Yabancı pasaportlular ve ağır yaralıların Mısır'a tahliyeleri başladı.

Abone OlGoogle News
01 Kasım 2023 11:39

İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırılarının 26'ncı gününe girildi. Bölgede savaşın izleri her geçen gün ağırlaşırken, son olarak can kaybı sayısı da 9 bine dayandı.

Aynı zamanda Gazze'deki sağlık sistemi tamamen çökmüş durumda. Elektriğin de kesildiği Gazze'de yaralılar, ağır şartlar altında tedavi edilmeye çalışılıyor.

Bölgedeki seferberlik için ise Mısır ve Gazze'yi birbirine bağlayan Refah Sınır Kapısı'nın açılması büyük önem taşıyor.

Mısır, Hamas ve İsrail anlaştı

Refah Sınır kapısı aynı zamanda, Gazze'deki Filistinlilerin dünyaya açılan tek kapısı. Mısır, Hamas ve İsrail, Refah Sınır Kapısı’nın açılması için anlaştı.

ABD ve Katar’ın girişimleri ile yapılan müzakerelerde yabancılar ve çifte pasaportlularla beraber sağlık durumu kritik olan Filistinliler Mısır’a geçebilecek.

Sınır kapısı açıldı

Bir diğer yandan Refah Sınır Kapısı’nın gün içinde açılması beklenirken bir son dakika gelişmesi yaşandı.

An itibarıyla açılan sınır kapısından yabancı pasaportlular ve ağır yaralıların geçişi sağlanıyor.

Ambulanslar, Refah Sınır Kapısı'nın açılmasıyla yaralıları nakletmek üzere Mısır'dan Gazze'ye giriş yaptı.

Gazze saldırılarında son durum

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrailli yetkililer, Gazze'den düzenlenen saldırılarda 317'si asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, Gazze'de el-Kassam Tugayları'nın elinde 240 İsrailli esir olduğunu kaydetti.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail saldırılarında 3 bin 542'si çocuk, 2 bin 187'si kadın olmak üzere 8 bin 525 Filistinlinin öldürüldüğünü, 21 bin 643 kişinin yaralandığını bildirdi.

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında ise 126 Filistinli öldü, yaklaşık 2 bin Filistinli yaralandı.

İsrail ordusu, Gazze'ye 26 Ekim’de karadan sınırlı operasyonları genişletmeye başlayıp hava saldırılarının dozunu daha da artırdı.

Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesi de İsrail ordusu tarafından hedef gösterildi.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana yaşanan çatışmalarda 48 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar