BIST10.479,16%-1,86
USD32.2672%34.8900
EURO34,9020%41.0067
ALTIN2.427,89%-0.78
Dünya

ABD'den İsrail'e bir açık destek daha! Felluce katiline Gazze görevi

İsrail’in Gazze saldırıları sürerken Pentagon, İsrail’e desteğini sürdürüyor. İlk olarak silah ve mühimmat gönderen ABD şimdi de 'Ortadoğu Kasabı' olarak bilinen ve askeri danışman olarak Felluce’de görev yapan Korgeneral Glynn’i İsrail’e gönderdi.

Abone OlGoogle News
25 Ekim 2023 10:53

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın "Aksa Tufanı" adıyla İsrail'e yönelik başlattığı operasyonun ardından İsrail'in Gazze'ye saldırıları aralıksız sürüyor.

NYT DUYURDU

İsrail'in Gazze'deki katliamına destek olan ABD, Korgeneral James Glynn'i, İsrail ordusuna 'eğitim' vermesi için gönderdi. ABD Başkanı Joe Biden'ın, İsrail'e "Operasyonu geçici bir süre askıya al" çağrısı yaptığını yazan New York Times (NYT), Washington'un İsrail'in böyle bir operasyona hazır olmadığını düşündüğünü ve çekinceleri olduğunu yazdı. "Yetkililer, ABD'nin İsrail'in Gazze'deki Eylem Planına İlişkin Endişelerini Dile Getirdiğini Söyledi" başlıklı haberde "Pentagon, İsraillilere şehir savaşının zorlukları konusunda yardımcı olmak için subaylar gönderdi" denildi. Haberde "Pentagon, İsraillilere bir şehir savaşının zorlukları konusunda yardım etmek üzere diğer subaylarla birlikte Korgeneral James Glynn'i gönderdi" ifadesine yer verildi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, atama kararını doğruladı. İsrail'in dijital gazetelerinden The Times Of Israel ise, "İsrail'e gönderilen askeri danışmanlar arasında, daha önce İslam Devleti'ne karşı özel harekat kuvvetlerine liderlik eden ve Irak'ın Felluce kentindeki en hararetli kentsel çatışmaların bazılarında görev yapan Deniz Piyadeleri Korgeneral James Glynn de yer alıyor" ifadelerine yer verdi.

ORTADOĞU KASABI

1989 yılından beri ABD ordusunda görev alan General Glynn, Körfez ve Irak savaşı olmak üzere sayısız operasyona katıldı. ABD'nin dünya genelinde yaptığı operasyonlardan sorumlu kişilerin arasında olan Glynn, 'Ortadoğu Kasabı' olarak da anılıyor. Glynn, Felluce'deki ABD saldırılarında 6 bin sivil hayatını kaybetmiş, 100'den fazla koalisyon askeri ölmüş, 200 bin sivil başka şehirlere göç etmiş, 10 bin ev yıkılmıştı.

FELLUCE, GAZZE'NİN KADERİNİ YAŞADI

Harekâttan önce Felluce ablukaya alınarak şehre giriş çıkış denetime tabi tutuldu. Sivil halka çağrı yapılarak şehri boşaltmaları istendi, ancak 17-60 yaş arasındaki erkeklerin çıkışına izin verilmedi. Fosfor ve misket bombaları hedef gözetilmeden şehrin üzerine yağdırıldı. Hastaneler, ambulanslar bile hedef yapıldı. Binaların yüzde 65'i kullanılamaz hale geldi. Felluce'nin muharebeden önce 350 bin olan nüfusu muharebeden sonra 25 ila 30 bin dolaylarına düştü. Felluceliler uzunca bir süre elektrik, gaz ve içme suyu gibi temel ihtiyaçlarını karşılayamadılar.

ABD 3 ÜLKEYE ASKER YIĞIYOR

ABD, Ortadoğu'da yükselen tansiyon nedeniyle bölgeye askeri yığınak yapmaya başladı. Onlarca Amerikan kargo uçağı İsrail, Ürdün ve Güney Kıbrıs'a silah taşıdı.

Gazze'de 7 Ekim'de başlayan çatışmaların ardından İsrail'e can simidi olan ABD, bölgeye silah ve ekipmanın yanı sıra, iki uçak gemisi gönderdi. ABD, askeri sevkıyatlara da hız verdi.

80 UÇAK İNDİ

İsrail merkezli Haaretz gazetesi, çatışmaların başlangıcından bu yana ABD'ye ait 80 askeri kargo uçağının bölgeye iniş yaptığını yazdı. Bunun yanı sıra ABD ve İsrail savunma birimleri tarafından kullanılan onlarca sivil uçağın da bölgeye silah taşıdığı kaydedildi. Geçtiğimiz pazar akşamına kadar İsrail'e iniş yapan birçoğu sivil 62 İsrail ve Amerikan nakliye uçağının da silah ve ekipman parçalarıyla yüklü olduğu belirtildi. Ürdün'e 8, Güney Kıbrıs'a da 20 uçağın indiği kaydedildi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar