BIST11.166,82%0,25
USD33.0468%36.0133
EURO36,0189%42.6857
ALTIN2.552,72%-1.86
Dünya

Obama: Gazze kuşatması geri tepebilir

Obama, İsrail'in nasıl hareket ettiğinin önemli olduğunu söyledi. İnsani maliyetlerin göz ardı edilmesinin tehlikeleri beraberinde getirebileceğini anlatan Amerikalı siyasetçi, İsrail'e küresel desteğin aşınma riski olduğuna dikkati çekti.

Abone OlGoogle News
24 Ekim 2023 09:59

ABD'nin eski Başkanı Barack Obama, İsrail-Filistin çatışmasını değerlendirdi.

Obama, Hamas'ın 7 Ekim'deki saldırısının ardından İsrail'in Gazze'yi kuşatması ve bombalamasının geri tepmeyle sonuçlanabileceğini söyledi.

Yaşanabilecekler konusunda öngörülerini paylaşan Obama, bölgede barış ve istikrarın sağlanmasına yönelik uzun vadeli çabaların baltalanma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Obama, "İsrail'i desteklerken, Hamas'a karşı bu mücadeleyi nasıl yürüttüklerinin önemli olduğunu açıkça belirtmeliyiz." dedi.

"İsrail'in insani maliyetlerini göz ardı eden stratejisi geri tepebilir"

Yazılı açıklamasında İsrail'in kendi vatandaşlarını koruma hakkına sahip olduğunu anlatan Obama, şöyle devam etti:

"Dünya, bölgedeki olayları yakından izliyor. İsrail'in insani maliyetlerini göz ardı eden herhangi bir askeri stratejisi geri tepebilir."

"Binlerce Filistinli öldürüldü"

Amerikalı siyasetçi, aralarında çocukların da bulunduğu binlerce Filistinlinin, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında öldürüldüğünü ve yüz binlercesinin ise evlerini terk etmeye zorlandığını hatırlattı.

"İsrail'e küresel desteği aşındırabilir"

İsrail hükümetinin kuşatma altındaki sivil nüfusa yönelik gıda, su ve elektriği kesme kararının, insani krizi daha da kötüleştirdiğini anlatan Obama, şunları söyledi:

"Bu, Filistinlilerin tutumlarını nesiller boyunca daha da sertleştirebilir. İsrail'e verilen küresel desteği aşındırabilir. İsrail'in düşmanlarının ekmeğine yağ sürebilir ve bölgede barış ve istikrarı sağlamaya yönelik uzun vadeli çabaları baltalayabilir."

"Herkes elinden gelenin en iyisini yapmalı"

Barack Obama, insanların acı çektiği olağanüstü derecede karmaşık bir durumla uğraşırken, herkesin elinden gelenin en iyisini yapması gerektiğini vurguladı.

"Bu, antisemitizmin tüm biçimlerine aktif olarak karşı çıkmak anlamına gelir." diyen Obama, şunları aktardı:

"Bu, Müslüman karşıtlığının, Arap karşıtlığının ve Filistin karşıtlığının reddedilmesi anlamına gelir.

Bu, Gazze halkına karşı insanlık dışı bir dil kullanılmasına karşı önlem almak ve Filistinlilerin acılarını küçümsemek anlamına gelir."

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar