BIST117.741%-0.56
USD6.8671%0.00
EURO7,8599%0.40
ALTIN398,61%-0.20
Akit HaberDünyaBatı karışıyor' Fransa'da sokaklar savaş alanına döndü!
Dünya

Batı karışıyor' Fransa'da sokaklar savaş alanına döndü!

ABD'de George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi ile başlayan gösteriler çok sayılda ülkeye sıçradı. ABD'nin ardından Fransa'da da sokaklar karıştı. Fransa'da 2016 yılında polis aracında hayatını kaybeden 4 yaşındaki siyahi genç Adama Traore için gösteriler düzenlendi. Siyahi Adama Traore ile ilgili yayınlanan yeni bir rapor, başkent Paris sokaklarını karıştırdı. Güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar yaşandı.

03 Haziran 2020 11:15

ABD'nin ardından Fransa'da da sokaklar karıştı. 2016 yılında hayatını kaybeden siyahi Adama Traore'nin ölümüne ilişkin yayınlanan yeni rapor sokakları karıştırdı. Adama Traore'nin ailesinin talebi üzerine adli tıpta yapılan inceleme sonucunda açıklanan raporda, siyahi gencin polis şiddeti le hayatını kaybetmesi ülkeyi karıştırdı. Fransa'nın başkenti Paris'te, 2016'da polis aracında hayatını kaybeden 24 yaşındaki siyahi genç Adama Traore için gösteri düzenlendi.

Paris Valiliğinin gösteri yasağına rağmen "Adama İçin Adalet Kolektifi" çağrısıyla Adalet Sarayı'nda toplanan eylemciler, polis şiddetini protesto etti. Adama Traore'nin ablası Assa Traore, gösteride yaptığı konuşmada, "Bugünkü mücadelemiz sadece Traore ailesinin değil, aynı zamanda sizin de mücadeleniz. Bugün (ABD'de polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden siyahi) George Floyd için mücadele ettiğimiz zaman Adama Traore için de mücadele ediyoruz." diye konuştu. Göstericilerle gerginlik yaşayan polis, onlara biber gazıyla müdahale etti.

Polis kaynaklarına göre gösteriye 19 bin kişi katıldı. Eylemde sarı yelekliler de yer aldı. Adama Traore'nin ailesinin talebi üzerine adli tıpta yapılan inceleme sonucunda açıklanan raporda, siyahi gencin, polisin müdahalesiyle boğularak öldüğü belirtildi. Traore, 19 Temmuz 2016'da, kimlik kontrolü sırasında yaşanan gerilim sonrası karakola götürülmek üzere bindirildiği polis aracında hayatını kaybetmişti. Olayın ardından yapılan ilk açıklamalarda, Adama'nın rahatsızlandığı ve ilk yardım ekibine teslim edildiği belirtilmişti. Daha sonra ise Traore'nin, doktor müdahale etmeden önce, polis aracında hayatını kaybettiği ortaya çıkmıştı.

Olaya karışan kolluk kuvvetleriyle ilgili herhangi bir soruşturma açılmazken yargı sürecinden de sonuç çıkmadı. Traore'nin ölümü sonrası çok sayıda protesto gösterileri düzenlenmiş, Traore'nin kardeşleri ve aile fertlerinden birçoğu gözaltına alınmıştı. Savcının Traore'nin polis şiddetiyle değil, enfeksiyon nedeniyle kalp krizi geçirerek ölmüş olabileceği şeklindeki açıklaması üzerine de banliyölerde isyan başlamıştı. NTV'de yer alan habere göre; 2016 yılında göz altına alındıktan 2 saat sonra hayatını kaybeden siyahi Adama Traore'nin ölümüyle ilgili yeni bir rapor yayınlandı.

Raporda, Traore'nin polis müdahalesi sonucu boğularak öldüğü belirtildi. Daha önceki raporlarda olaya karışan polisler aklanmıştı. Raporun yayınlanmasının ardından "Adama İçin Adalet Kolektifi" gösteri çağrısı yaptı. Paris valiliğinin gösteri yasağına rağmen yaklaşık 20 bin kişi Paris'te Adalet Sarayı önünde toplandı.

Yorumlar