BIST2.405,36%0,14
USD16.6854%-0.08
EURO17,4915%-0.17
ALTIN970,33%0.04
Dünya

Anlaşma bugün imzalanacak! Kabusun biri bitiyor, diğeri başlıyor… Yeni aşılama için düğmeye basıldı

Avrupa Birliği (AB), 110 bin doz maymun çiçeği aşısı alımı için Bavarian Nordic şirketi ile bugün anlaşma imzalanacağını duyurdu.

Abone OlGoogle News
14 Haziran 2022 14:13

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, maymun çiçeği virüsüne karşı 110 bin doz aşı temini için biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic ile bugün anlaşma imzalanacağını duyurdu.

AB, maymun çiçeği virüsüne karşı önlem alıyor. AB Komisyonunun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, AB ülkelerinin sağlık bakanlarıyla gerçekleştirileceği toplantı öncesi açıklamalarda bulundu. Kyriakides, maymun çiçeği virüsüne karşı 110 bin doz aşı temini için Danimarka merkezli biyoteknoloji şirketi Bavarian Nordic ile bugün anlaşmaya imzalanacağını ifade etti. Aşıların AB fonlarıyla satın alınacağını söyleyen Kyriakides, aşıya "en çok ihtiyacı olan" ülkelere ilk doz teslimatlarının Haziran sonunda başlayacağını vurguladı.

Bavarian Nordic'ten yapılan açıklamada da teslimatın hemen başlayacağı ve önümüzdeki aylarda tamamlanacağı ifade edildi.

Vaka sayısı artıyor

AB Komisyonuna göre 19 üye ülkeden ve ayrıca AB üyesi olmamasına rağmen aşı tedarik edilecek Norveç ve İzlanda'dan yaklaşık 900 maymun çiçeği vakası bildirildi. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) son açıklamasına göre hastalığın endemik olmadığı ve çoğu Avrupa'nın batısında yer alan ülkelerde olmak üzere dünya genelinde yaklaşık bin 300 maymun çiçeği vakası tespit edildi.

Vakaların yayılmaya başlamasından bu yana Almanya, İspanya ve Danimarka gibi birçok Avrupa ülkesi, aşı satın almak üzere planlarını açıklamıştı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar