BIST2.438,84%-0,49
USD16.2168%-0.81
EURO17,3898%-1.10
ALTIN964,90%-0.79
Dünya

ABD’den tarihe geçecek Türkiye çarkı! Ukrayna Rusya savaşı işleri değiştirdi

Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasında kilit rol oynayan bazı ABD Kongre üyelerinin F-16 satışına yeşil ışık yaktığı bildirildi. Söz konusu çarkın Ukrayna-Rusya savaşı devam ederken gelmesi ise dikkat çekti.

Abone OlGoogle News
05 Mayıs 2022 16:35

Amerikan Defense News sitesinde yer alan habere göre; Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasında kilit rol oynayan bazı ABD Kongre üyeleri, Ankara'nın F-16 satın almasını destekleyebileceklerinin sinyalini verdi.

Türkiye'nin Ukrayna-Rusya savaşında takındığı role vurgu yapılan haberde, bu durumun Washington cephesinde Ankara'ya karşı olan bakışı ciddi oranda etkilediği ifade edildi.

Tarihe geçecek çark!

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Gregory Meeks, Defence News'e verdiği demeçte; "Türkiye doğru yönde bazı adımlar attı, fakat hala çalışmamız gereken konular var, bazı konular hala bizi zaman zaman rahatsız ediyor" dedi.

Dış İlişkiler Komitesi Kıdemli Üyesi Senatör James Risch de "Bu konu ile bağlantılı birçok tarafla görüştüm. Türkler, F-16'ları neden almaları gerektiği konusunda inandırıcı argümanlar ortaya koydu. Ancak hala son kararı vermiş değiliz" diye konuştu.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Başkanı Adam Smith ise; "Türkiye ile ilişkilere ihtiyacımız var. Bunu yeniden oluşturmanın yollarını bulmalıyız. Türkiye-Amerika, vazgeçebileceğimiz bir ilişki değil" ifadelerini kullandı.

“Türkiye'nin Erdoğan'ın emrinde olduğunu anlamalıyız”

New Jersey Senatörü Demokrat Bob Menendez de "Türkiye'nin, beklediğimiz türden bir NATO müttefiki olup olmadığına karar vermemiz gerekiyor" ifadesini kullandı:

"[Türkiye] bir sürü konuda çıkarlarımıza ters düşen şekillerde hareket ediyor. Bence yönetim, Türkiye'yi olmasını istediğimiz şekilde görmeyi bırakmalı ve Erdoğan'ın emrinde olduğunu anlamalı."

Biden yönetimi satışa sıcak bakıyor

Biden yönetiminin Türkiye'ye F-16 satışına sıcak baktığı biliniyor. Daha önce yapılan açıklamalarda bu dikkatle vurgulanırken; satışa onay verilmesi konusunda Kongre'ye mektup dahi gönderilmişti.

En son ABD Dışişleri Bakanı Blinken da Türkiye ve Hindistan gibi ülkelere askeri satış süreçlerini daha hızlı ve verimli hale getirmeleri gerektiğini belirterek Kongre'ye mesaj vermişti.

(Kaynak: Haber7)

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar