BIST1.551,51%7.4465
USD7.437%-0.20
EURO9,0518%-0.53
ALTIN443,66%-0.30
Akit HaberDünyaTitanik'in enkazında önemli gelişme: O makine çıkarıldı
Dünya

Titanik'in enkazında önemli gelişme: O makine çıkarıldı

108 yıl önce gerçekleştirdiği ilk seferinde buzdağına çarparak batan yolcu gemisi Titanik'in enkazı için yeni bir karara varıldı. Kaza sırasında tehlike çağrılarının gönderildiği telgraf makinesi enkazdan çıkarılabilecek.

Abone OlGoogle News
23 Mayıs 2020 00:39

ABD'nin Virginia eyaletinde Bölge Yargıcı Rebecca Beach Smith, Macroni telsiz telgrafın Titanik enkazından çıkarılmasına izin veren bir karar aldığını açıkladı.

Smith, 108 yıldır Atlas Okyanusu'nun derinliklerinde yatan ve tarihi öneme sahip telsiz telgrafın, enkazın hızla bozulması nedeniyle yakında sonsuza kadar yok olabileceğini dile getirdi.

NTV'nin haberine göre karara rağmen Titanik'in enkaz haklarını elinde bulunduran RMS Titanic şirketi, enkaza inme planları konusunda sert bir muhalefetle karşı karşıya.

ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi, muhtemelen 1500'den fazla kişinin kalıntılarıyla çevrili olduğundan telgrafa dokunulmaması gerektiğini savunuyor.

Titanik'in enkazında 2019'da yapılan keşfe liderlik eden EYOS Expeditions da bu konudaki endişelerini bildirmişti.

RMS Titanic'in Başkanı Bretton Hunchak, bu eserlerin kurtarılması, korunması ve sergilenmesinin önemine işaret ederek, "Geminin ve yolcuların mirasını kamuoyuyla paylaşmaya bağlı kalmayı sürdürüyoruz" dedi.

Titanik, 1912'de İngiltere'nin Southampton kentinden ABD'nin New York kentine yaptığı ilk seferinde buz dağına çarparak batmıştı.

Kazada, 1514 kişi hayatını kaybetmişti.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı, ocak ayında Titanik'in enkazının, İngiltere ve ABD arasında imzalanan anlaşmayla korunacağını duyurmuştu.

Anlaşma, İngiliz ve Amerikan hükümetlerine enkaza girme veya enkazdaki objeleri çıkarma ruhsatlarını kabul veya reddetme yetkisi tanıyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar