BIST1.467,00%7.3832
USD7.3943%0.63
EURO8,9525%0.15
ALTIN438,14%0.24
Akit HaberDünyaKoronavirüs semptomlarına iki yeni belirti eklendi
Dünya

Koronavirüs semptomlarına iki yeni belirti eklendi

İngiltere Sağlık Bakanlığı, koronavirüs semptomlarına iki yeni belirti daha ekledi.

Abone OlGoogle News
22 Mayıs 2020 12:52

İngiltere Sağlık Bakanı Yardımcısı Profesör Jonathan Van-Tam tarafından yapılan açıklamada, "En temelinde bir süredir Covid-19 belirtileri olarak öksürük ve yüksek ateşi görüyorduk. Fakat yapılan incelemeler sonucunda tat alma ve koku alma kabiliyetinin yok olmasını da belirtiler arasına almaya karar verdik" ifadeleri kullanıldı.

Van-Tam, tat ve koku alma özelliğinin yitirilmesinin nörolojik bir durum olduğunu söyledi. Yapılan açıklamada yeni tip koronavirüsün (Covid-19) diğer belirtileri arasında halsizlik, iştahsızlık, ishal gibi sorunlar olduğu belirtilirken, bunların temel Covid-19 belirtileri olarak tanınmadığı vurgulandı.

Geçtiğimiz ay da ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (CDC), Covid-19 hastalığının belirtilerine altı yeni semptom daha eklemişti.

CDC, daha önce yalnızca üç semptomu Covid-19'un belirtisi olarak değerlendiriyordu. Bunlar ateş, öksürük ve nefes darlığı olarak bildirilmişti. Ancak son dönemde artan hasta sayısı ile hastalığın belirtileri açısından yeni bulgular elde edilmeye başladı. Bunun üzerine tavsiyelerini güncelleyen merkez, semptom listesine altı yeni belirti ekledi.

Covid-19'a yakalananların, bu belirtilerin bir ya da birkaçını virüsün bulaşmasından sonraki iki ile 14 gün arasındaki bir sürede göstermesi bekleniyor.

İşte Covid-19'un göstergesi olabilecek semptomlar:

Ateş
Yorgunluk
Öksürük
Nefes darlığı ya da nefes alma güçlüğü
Üşüme
Üşümeyle birlikte tekrar eden titreme
Kas ağrısı
Baş ağrısı
Boğaz ağrısı
Tat alma kaybı
Koku alma kaybı
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, "ateş, kuru öksürük ve yorgunluk" Covid-19 hastalarında en sık görülen semptomlar.

Semptomlar neden önemli?
Yukarıda listelenen semptomların haricinde hastalığa yakalanan ya da yakalandığından şüphelenen kişiler tarafından farklı belirtiler de rapor edilebiliyor. Bu belirtiler arasında genellikle halsizlik, iştahsızlık, burun akıntısı ve ishal sayılıyor.

Ancak test alanları ya da evde test kitine onay veren kurumlar genellikle hastaların test talebini kabul etmeden önce resmi listede belirlenen semptomları gösterip göstermediğini sorguluyor. Bazı ülkeler yalnızca kuru öksürük ve yüksek ateşi belirti olarak kabul derken, bazı ülkeler daha esnek davranabiliyor.

Hastalık esnasında bu belirtiler çok şiddetli yaşanabileceği gibi hafif de seyredebiliyor. Bazı kişilerin hiç belirti vermeden de hastalığı atlattıkları görülebiliyor. Ancak uzmanlar hafif şekilde seyreden belirtilerin ağır sonuçları olabileceği konusunda da uyarıyor.

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi, açıkladığı yeni belirtilere ek olarak, acil durum sinyali diye tanımlanan nefes almada güçlük, göğüste sürekli ağrı ve baskı, kafa karışıklığı ya da yerinden kalkamama, dudakların veya yüzün morlaşması gibi belirtilerin de hemen tıbbi müdahale gerektirdiğine dikkat çekiyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar