BIST2.009,25%0,58
USD13.6275%0.12
EURO15,1779%-0.45
ALTIN788,36%0.03
Dünya

Taliban: Kaçırılan hava araçlarımızı geri verin

Afganistan İslam Emirliği yönetimi, sınır komşularına kaçırılan askeri hava araçlarının kendilerine geri verilmesine yönelik talebini tekrar dillendirdi...

Abone OlGoogle News
13 Ocak 2022 16:36

Afganistan İslam Emirliği yönetimi, sınır komşularına kaçırılan askeri hava araçlarının kendilerine geri verilmesine yönelik talebini yineledi.

Başkent Kabil'de Afganistan Hava Kuvvetleri'nin bir törenine katılan Molla Muhammed Yakup, burada açıklamalarda bulundu.

Taliban'ın kurucusu Molla Muhammed Ömer'in oğlu olan Molla Yakup, kaçırılan hava araçlarının başka ülkelerce kullanılmasına veya bunlara el konulmasına izin vermeyeceklerini söyledi:

"Özbekistan ve Tacikistan'ı sabrımızı sınamamaya ve bizi bu hava araçlarını geri almak için misilleme adımları atmaya zorlamamaya çağırıyorum."

Afganistan'da Taliban'ın iktidarı geri aldığı dönemde bazı pilotlar, askeri hava araçlarını Özbekistan ve Tacikistan gibi ülkelere kaçırmıştı.

Halihazırda Özbekistan'da Afganistan'a ait en az 40 hava aracı olduğu ifade ediliyor. Bunlar arasında A-29 hafif saldırı uçakları ve Sikorsky UH-60 Black Hawk (Kara Şahin) helikopterleri de mevcut.

Tacikistan'a kaçırılan hava araçlarının sayısı ise bilinmiyor.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar