BIST2.012,36%13.4098
USD13.4136%0.43
EURO15,2130%0.49
ALTIN790,98%0.13
Dünya

Hollanda’ya gelen 13 yolcuda Omicron tespit edildi! Omicron mutasyonu hangi ülkelerde görüldü?

Yaklaşık iki senedir dünyayı etkisi altına alan ve ‘sona ereceği’ konusunda günden güne şüphelerin arttığı koronavirüsün ortaya çıkan son mutasyonu olan Omicron’un Hollanda’da da tespit edildiği bildirildi. Söz konusu varyant dünyayı tehdit etmeye başlarken, yaşanan son gelişme ile birlikte Omicron mutasyonu da bugüne kadar toplam 12 ülkede tespit edildi.

Abone OlGoogle News
28 Kasım 2021 17:47

Hollanda’ya Güney Afrika’dan gelen 13 yolcuda Covid-19’un yeni mutasyonu Omicron tespit edildi.

Covid-19’un Güney Afrika’da tespit edilen yeni mutasyonu Omicron, Avrupa’da bir ülkede daha tespit edildi. Dün Güney Afrika’nın Johannesburg kentinden Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a gelen iki uçaktaki toplam 600 yolcuya yapılan testler sonucunda 61 yolcuda Covid-19 tespit edilmiş, söz konusu yolcular Schiphol Havalimanı yakınındaki bir otelde karantinaya alınmıştı. Yetkililer, pozitif çıkan 61 yolcudan 13’ünde Omicron mutasyonunun tespit edildiğini bildirdi. Omicron vakalarının duyurulmasının ardından açıklama yapan Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge, Güney Afrika'dan gelen yolculara "mümkün olan en kısa sürede" Covid-19 testi yaptırmaları için "acil çağrıda” bulunarak, Hollanda'da daha fazla Omicron vakası olabileceğini açıkladı.

Rapora rağmen izin verilecek

Testi negatif çıkanlardan beş gün evde izole olmaları ve daha fazla test yapmaları istendi. Yetkililer, cumartesi günü bazı yolcuların olumsuz bir testin yazılı kanıtını almadıklarına ve bu nedenle uçuşa devam edemeyeceklerine dair raporlar olmasına rağmen transit yolcuların yolculuklarına devam etmelerine izin verileceğini söyledi.

Hollanda’da Covid-19 önlemleri sıkılaştırılmıştı

Hollanda’da 4 Aralık’ta sona erecek olan kısmi kapanmanın 2 hafta süreyle uzatıldığı duyurulmuş, temel ihtiyaç ürünleri satan işletmelerin 06.00-20.00 saatleri arasında, kafe, restoran, kuaför, sinema, tiyatrolar, müze, eğlence parkları ve spor salonları gibi işletmelerin ise 05.00-17.00 saatleri arasında hizmet vereceği belirtilmişti. Maçların seyircisiz oynanmaya devam edeceği aktarılan ülkede, eczaneler ve akaryakıt istasyonlarının saat kısıtlamasından muaf olduğu açıklanmıştı. Yeni önlemler bugünden itibaren uygulanmaya başlarken, okullarda yüz yüze eğitimin devam edeceği ve ortaokullarda maskenin zorunlu olacağı ifade edilmişti.

Omicron mutasyonu hangi ülkelerde görüldü?

Koronavirüsün dünyayı tehdit eden yeni Omicron mutasyonu şu ana kadar Belçika, Almanya, Çekya, İngiltere, İtalya, İsrail, Hong Kong, Güney Afrika, Botsvana, Danimarka ile Avusturalya’da ve yaşanan son gelişme ile birlikte Hollanda’da tespit edildi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar