BIST1.410,44%8.6976
USD8.6724%-1.14
EURO10,3291%-1.23
ALTIN495,75%-1.41
Akit HaberDoğaÜç kıtadaki kuşları buluşturan Aras Kuş Cenneti'nde bu sezon 5 bin kuş halkalandı
Doğa

Üç kıtadaki kuşları buluşturan Aras Kuş Cenneti'nde bu sezon 5 bin kuş halkalandı

Iğdır'daki Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezinde mart ile haziran döneminde 97 türden 5 bin kuş kayıt altına alınıp halkalandı.

Abone OlGoogle News
11 Haziran 2021 00:09

Türkiye'nin Ermenistan ile sınırını oluşturan Aras Nehri'nin kıyısında, Iğdır'ın Tuzluca ilçesine bağlı Yukarı Çıyrıklı köyünde bulunan istasyonda her yıl yapılan çalışmalar dünya kuş bilimine katkı sağlıyor.

 

Bölge yemyeşil doğası, sulak alanları, besin zenginliği ve coğrafi konumuyla birçok kuş türü tarafından üreme alanı olarak kullanılıyor.

Kuşlar, istasyondaki görevlilerce kayıt altına alınıp halkalanarak doğaya salınıyor.

Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü, Kuzey Doğa Derneği, Iğdır, Kars Kafkas ve Koç üniversitelerinin iş birliğiyle yürütülen çalışmalarda gönüllülük sistemiyle hizmet veren uzmanlar, istasyonda kuş bilimi açısından oldukça önemli veriler elde ediyor.

Özellikle son zamanlarda dünyanın birçok bölgesinde etkili olan kuraklığa rağmen çalışmalarını yürüten uzmanlar, marttan haziran ayına kadar 97 türden yaklaşık 5 bin kuşa halka takarak kayıt altına aldı.

Bu yıl etkili olan kuraklığa rağmen oldukça olumlu sezon geçirdiklerini belirten Ağırkaya, "Bu sezon marttan itibaren şu ana kadar 97 türden yaklaşık 5 bin kuş halkaladık. Gerçekten güzel bir sezon oldu. Hava sıcaklığı bu yıl artış gösterdi, bu sene kuraklığın etkisi burada da hissedildi, buna bağlı olarak da farklı kuş türleri yakaladık. Çalışmamıza 13 gönüllü katıldı, İsveç ve Amerika'dan gelen gönüllü katılımcılarımız da var." dedi.

Kuş cenneti, kuş bilimine yeni veriler sağlıyor

Ağırkaya, Aras Kuş Cenneti'nin, bulunduğu konum nedeniyle kuş bilimi açısından çok önemli olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

Gündem Özeti
Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar