BIST1.551,51%7.4465
USD7.437%-0.20
EURO9,0518%-0.53
ALTIN443,66%-0.30
Akit HaberAnne-BebekEn Sık Görülen Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları
Anne-Bebek

En Sık Görülen Bulaşıcı Çocuk Hastalıkları

Özellikle çocukluk döneminde sıklıkla görülen bazı bulaşıcı hastalıklar söz konusu. Çoğunlukla aşılanma ile önlenebilen bulaşıcı çocuk hastalıkları hangileri, nasıl tedavi edilebiliyor?

Abone OlGoogle News
11 Ocak 2021 10:35

Kızamık

Kızamık; Paramyxoviridae ailesine ait, virüs kaynaklı bir hastalık.

Yüksek ateş,

Kırmızı döküntüler,

Ağız içi yaraları,

Soğuk algınlığı gibi belirtilerle ortaya çıkan kızamık, çok bulaşıcı bir hastalık. Çocuklarda kızamık, özellikle okullarda kolayca bulaşıyor ve bir anda sınıf dolusu çocuğu enfekte edebiliyor.

Kızamık hastalığı artık aşı tedavisi ile salgın olmaktan çıktı. Bebeğin 12. ve 15. aylarında yapılan aşı ile kızamık hastalığına karşı bağışıklık sağlanabiliyor.

Kabakulak

Yine virüs kaynaklı hastalıklardan biri olan kabakulak, bu virüsün tükürük bezlerine yerleşmesi ve şişmesi nedeniyle meydana geliyor.

Kulak ve çene altındaki bezlerde şişlik,

Ağrılı yutkunma,

Ateş,

Baş ağrısı gibi belirtilerle meydana gelen kabakulak, öksürük ve tükürük yoluyla kolayca bulaşabiliyor.

Kabakulak bulaşır mı sorusunu yanıtlayalım. Evet, kabakulak bulaşıcı çocuk hastalıklarından. Bu hastalığının net bir tedavisi yok ama semptomlar tedavi edilerek sorun çözülebiliyor.

Ama kabakulak da aşı ile önlenebilen bir hastalık. Kabakulak aşısının ilk dozu 12.-15. aylarında ve ikinci dozu 4-6 yaşlarında yapılıyor. Bu sayede çocuklar arasında salgın haline gelmeden önlenebiliyor.

Suçiçeği

Suçiçeği de virüs temelli bir hastalık.

Yüksek ateş,

İçi su dolu kaşıntılı kabarcıklar şeklinde döküntüler,

İştahsızlık,

Halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkar. Çıkan kabarcıklar 3-4 gün içinde kabuk bağlamaya başlar.

Çocuklarda suçiçeği, temasla bulaşan hastalıklardan biri. Kabarcıklara dokunmak bulaşmak için en etkili yöntemdir. Bu kabarcıklar kabuklanana kadar bulaşıcılık devam eder. Suçiçeğinin de çoğu çocuklarda bulaşıcı hastalıklar gibi tedavisi yok ama semptomlara yönelik tedavi uygulanabiliyor. Yine suçiçeği aşısı ile bu hastalığın da bulaşıcılığı engellenebiliyor.

Altıncı hastalık

Virüs kaynaklı bulaşıcı hastalıklardan bir diğeri de altıncı hastalık. Human Herpes Virus 6 kaynaklı hastalık olan bu durum, aniden yükselen ateş ve iz gibi görünen kırmızı döküntülerle kendini gösterir. Bu döküntülerin üzerine basılınca beyazlaşabilir.

Altıncı hastalık tedavisi, genellikle semptomların tedavisi üzerine oluyor. Ancak genellikle hafif seyirli ilerleyen bu hastalık ciddi sorunlar yaratamadan ortadan kaybolur.

Boğmaca

Bakteri kaynaklı ve ciddi sonuçlar doğurabilen bulaşıcı hastalık çeşitlerinden. Boğmacaya neden olan bakteriler solunum yollarına yerleştiği için öksürük en net boğmaca belirtilerinden biri. Bu öksürük ilerleyen dönemlerde oldukça şiddetlenebilir ve solunumu zorlaştırabilir. Öksürük yoluyla saçılan damlacıklar da bulaşmaya neden olur.

Çocuklarda boğmaca tedavisi antibiyotik ilaçlar ve gerekirse solunum desteği ile yapılır. Ancak boğmaca aşısı ile de hastalığa yakalanma riski ortadan kalkar. Çocuklara boğmaca riskini önlemek adına ilk 3 aylık dönemden 6 yaşına kadar 5 doz aşı yapılarak hastalık bertaraf edilir.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar