BIST1.910,41%13.7669
USD13.703%0.15
EURO15,5262%0.33
ALTIN786,53%0.95
Akit HaberAktüelGöğüs ağrısı diye gitti, Gerçeği duyunca şok oldu: Şans eseri yaşıyormuşum
Aktüel

Göğüs ağrısı diye gitti, Gerçeği duyunca şok oldu: Şans eseri yaşıyormuşum

İZMİR'de, üniversite sınavına hazırlanan 17 yaşındaki Özenç Madenüs'ün kalbinin yarısını kaplayan 8 santimetre boyutundaki kitle, hızlı teşhis ve başarılı açık kalp ameliyatıyla çıkarıldı..

Abone OlGoogle News
25 Kasım 2021 14:08

Karşıyaka ilçesinde yaşayan Madenüs, ailesi tarafından bir ay önce göğüs ağrısı şikayetiyle Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürüldü. Çocuk Kardiyoloji Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Timur Meşe tarafından muayenesi ve tetkikleri yapılan genç kızın kalbinin sol kulakçığında kitle tespit edildi. Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Eğitim Görevlisi Doç. Dr. Mustafa Karaçelik, uzman doktorlar Çağatay Bilen ve Ömer Faruk Gülaştı, kitlenin kalp damarlarının dolaşımını durdurması ya da parça kopması halinde felç ihtimaline karşı Özenç Madenüs'ü acil ameliyata aldı.

Genç kızın kalbinin yarısını kaplayan 8 santimetrelik kitle, açık kalp ameliyatıyla çıkarıldı. Hastanede tedavisi tamamlanan Madenüs, taburcu edildi. Özenç Madenüs, AA muhabirine, babası kısa bir süre önce kalp krizi geçirdiği için bu hastalığın belirtilerine karşı çok hassas olduğunu, ailesine göğsünde ağrı olduğunu söyleyince de hemen hastaneye başvurduklarını belirtti.

"ŞANS ESERİ YAŞIYORMUŞUM"

Kalbinde bir kitle olduğunu öğrendiğinde korktuğunu anlatan Madenüs, "Çünkü daha önce hiç ameliyat olmadım. Bir de açık kalp ameliyatına giriyorsunuz, riskli bir ameliyat. Hemen karar verebilmiş olmam güzel oldu. Ameliyattan sonra sadece dikiş ağrılarım var. Şans eseri yaşıyormuşum. Benim için büyük bir şans çünkü yazın hareketliydim. Kalbimdeki kitlenin çok tehlikeli olduğunu söylediler. Bir aylık rötarla da olsa üniversite sınavına hazırlanmaya devam edeceğim. İlk hedefim hukuk fakültesi ama gazeteci de olmak isterim." dedi.

"KALBİNDE HİÇBİR SIKINTI KALMADI"

SBÜ İzmir Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Meşe de gençlerdeki göğüs ağrılarının mutlaka hekimler tarafından değerlendirilmesi gerektiğini aktardı. Tanının erken konulduğunu, bu anlamda Özenç'i şanslı bulduklarını dile getiren Meşe, "Sol kulakçık içinde oldukça büyük bir kitleyi fark edince şaşırdık. Bu kitle kalbin hareketiyle sol karıncığa girmişti. Aciliyeti olduğu için hemen operasyon kararı aldık. Kitlenin büyük olması ve sol karıncıkla kulakçık arasındaki kapakçıkla birlikle girip çıkması, ani bir ölüm riski taşıdığı için hızlıca değerlendirdik. Cerrahlarımız da kitleyi çıkardı. Kalbinde hiçbir sıkıntı kalmadı." diye konuştu.

"NORMALDE YETİŞKİNLERDE BİLE GÖRDÜĞÜMÜZ KİTLELERDEN DAHA BÜYÜKTÜ"

Açık kalp ameliyatını yapan ekipte yer alan Doç. Dr. Karaçelik de Özenç Madenüs'e hızlı bir şekilde teşhis konulduktan sonra klinikteki genç cerrahlarla ameliyatı gerçekleştirdiklerini anlattı. Ameliyatın risklerini aileye anlattıklarını vurgulayan Karaçelik, bu büyüklükte kitlenin çocuklarda seyrek görüldüğünü belirterek, "İyi huylu kitle oldukça büyüktü, 8 santimetre çapında bir armut büyüklüğünde neredeyse kalbin yarısını kaplıyordu. Kalbin sol tarafını tamamen doldurmuş hatta sol karıncığa doğru uzanan bir kitleydi. Normalde yetişkinlerde bile gördüğümüz kitlelerden daha büyüktü. Eğer kitle çıkartılmasaydı felce veya kalbin dolaşımını durdurup ölüme sebep olabilirdi. Bazı hastalar ve yakınları bu tip kalp hastalığı belirtilerini önemsemiyorlar, 'bu tür şikayetler strestendir' diyorlar. Burada ailenin duyarlılığı önemliydi." dedi.

"DOKTORLARIMIZA GÜVENDİK"

Baba Harun Madenüs ise kızının sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduklarını söyledi. Teşhis ve ameliyatın çok hızlı gerçekleştiğini ifade eden Madenüs, "Doktorlarımıza güvendik. Çocuğumuz hayatta. Doktorlarımız çocuğumuzun yaşantısına bir yaşantı daha kattılar." ifadelerini kullandı.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar