BIST1.359,55%8.5757
USD8.5594%-0.06
EURO10,1226%-0.02
ALTIN495,61%0.09
Akit HaberAktüelİTTİHADUL ULEMA'dan Kurban Bayramı Mesajı
Aktüel

İTTİHADUL ULEMA'dan Kurban Bayramı Mesajı

​Âlimler ve Medreseler Birliği İTTİHADUL ULEMA, Kurban Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımladı.

Abone OlGoogle News
19 Temmuz 2021 15:50

Kurban Bayramı vesilesiyle bir mesaj yayımlayan İTTİHADUL ULEMA, bugün sabah namazı itibariyle başlayan teşrik tekbirlerinin ihmal edilmemesi gerektiğini hatırlatarak bu bayramda kesilecek olan kurbanın önemine vurgu yaptı.

Maide süresi 27'nci ayetin mealiyle başlayan mesajda Hazreti Adem Aleyhisselatu Vesselamın oğullarının kıssalarına yer verilerek "Onlara Âdem’in iki oğlunun haberini gerçeğe uygun olarak anlat: Hani ikisi de birer kurban sunmuşlar, birinin ki kabul edilmiş, diğerinin ki kabul edilmemişti. Kurbanı kabul edilmeyen, diğerine, 'And olsun seni öldüreceğim!' dedi. O da dedi ki: 'Allah ancak takvâ sahiplerinden kabul eder'." ifadeleri kullanıldı.

Kurbanın Allah Celle Celaluhu'ya yakınlaşmak olduğunun belirtildiği mesajda, "Allah için kesilen hayvanın etinin muhtaçlara ulaşmasıyla sosyal bir ibadet olan Kurban, diğer anlamda da Allah’a takva yoluyla yakınlaşmanın bir ifadesidir." denildi.

"TEŞRİK TEKBİRLERİNİ DEVAM ETTİREREK ALLAH'A HAMD VE ÖVGÜLERDE BULUNACAĞIZ"

Teşrik tekbirlerinin ihmal edilmemesi konusunda hatırlatmaların yer aldığı mesajda, "Yarın Salı günü Kurban bayramını Allah’ın izniyle idrak edeceğiz. Bugün sabah namazından sonra getirmeye başladığımız teşrik tekbirlerini bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar devam ettirerek Allah’ı yüceltecek, hamd ve övgülerde bulunacağız." diye belirtildi.

Hazreti İbrahim’den miras kalan Kurban hadisesinin pek çok hikmeti barındırdığının aktarıldığı mesajda, "Sembolik olarak kesilen hayvanla birlikte aslında Allah ile aramıza giren nefsani duyguları yok etmiş bulunmaktayız. Bizi Allah’tan uzaklaştıran her türlü nefsani arzuları manevi bıçak darbesiyle boğazlamış ve Allah’a daha fazla yakınlaşma arzusunda olmayı dilemiş oluyoruz. Bu sebeple imkânı olan kişileri hem fakirleri sevindirmek hem de kendilerini nefsin bağlarından kurtarmak için Kurban kesmeye çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi.

"İMKÂN NİSPETİNDE YAKINLARIMIZI ZİYARET EDEREK BAYRAMLARINI TEBRİK ETMELİYİZ"

Mesajın devamında, "Bayramlar; küskünlüklerin bittiği, dost, akraba ve komşularla sevinç ve mutluluğun paylaşıldığı günlerdir. İmkân nispetinde yakınlarımızı ziyaret etmeli, uzakta olanları telefon gibi iletişim araçlarıyla arayarak bayramlarını tebrik etmeliyiz. Bu vesileyle genelde tüm İslam âleminin, özelde Hac farizasını yerine getirme fırsatını bulan hacıların ve halkımızın bayramını tebrik eder; huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini yüce Rabbimizden niyaz ederiz. Bayramımız mübarek olsun." denildi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar