BIST1.463,90%8.3568
USD8.3621%-0.37
EURO10,1395%-0.45
ALTIN498,53%-1.62
Akit HaberAktüelVan'da yaşayan 81 yaşındaki Mehmet Kuşman Dünyada Urartuca yazabilen tek insan!
Aktüel

Van'da yaşayan 81 yaşındaki Mehmet Kuşman Dünyada Urartuca yazabilen tek insan!

Van'da yaşayan 81 yaşındaki Mehmet Kuşman Çavuştepe kalesinde 58 yıl bekçilik yaptı. Kuşman bu sayede Dünyada Urartuca bilen 12, Türkiye'de ise yedi kişiden biri oldu. Ayrıca Kuşman dünyada Urartuca yazabilen tek kişi unvanını taşıyor.

Abone OlGoogle News
11 Haziran 2021 18:27

Van'da yaşayan Mehmet Kuşman askerliğini bitirdikten sonra, Hakkâri karayolu üzerinde bulunan ve M.Ö. 764-734 yıllarında Urartular tarafından yapılan Çavuştepe Kalesi'nde bekçi olarak görev yaptı. İlkokul mezunu olmasına rağmen, bölgeye kazı çalışması için gelen hocalardan ve verdikleri kitaplardan Urartu alfabesini öğrendi. 43 yılı kadrolu, 58 yıldır bekçilik yapan Kuşman, bir yandan da gelen gruplara rehberlik yaptı.

Kuşman, 11 çocuğunu bekçilik maaşı ve Urartuca figürler ile yazıları işlediği taş takıları satarak okuttu. 2'si şirket kurdu, ikisi öğretmen, ikisi devlet memuru oldu. Biri ise Urartuca'nın peşine düştü.

PİKNİĞE BİLE GİTMEDİM

Kuşman: "Hayatım boyunca, bir kez olsun pikniğe dahi gidemedim. Çocuklarımı çok zor şartlar altında okutup bu yaşa getirdim. Eşim de çocukların okuyup hayatlarını kurmasından dolayı çok mutlu. Biraz hasta ama yine de mutlu bir hayatı var. Yavuz ve Ayten, gittikleri Hollanda'da kurdukları şirketlerini yönetiyor. Ensar ve Ersin öğretmen oldu. Merak sardığı Urartuca'yı da öğrenen Erzen ise sosyal güvenlik kurumunda müdür muavini. Oğlum Lokman zabıt katibi. Afet, hem edebiyat hem de halkla ilişkiler okudu. Şükran, Keziban ve Nurten ise liseyi bitirip evlendi. Onlarla gurur duyuyorum" dedi.

KAYNAK: SABAH

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar