BIST1.471,39%7.4632
USD7.4273%1.03
EURO8,9648%0.04
ALTIN412,30%-1.49
Akit HaberAktüelÖmer Halisdemir Kimdir? İyi ki Doğdun Ömer Halisdemir
Aktüel

Ömer Halisdemir Kimdir? İyi ki Doğdun Ömer Halisdemir

15 Temmuz Darbe Girişimi'nin kahramanlarından ve seyrini değiştiren isimlerden biri olan Ömer Halisdemir, 30 kurşunla vurularak şehit edilmiştir.

Abone OlGoogle News
20 Şubat 2021 15:02

ÖMER HALİSDEMİR KİMDİR?

Ömer Halisdemir20 Şubat 1974’te Bor, Niğde’de doğmuş , 16 Temmuz 2016 Gölbaşı, Ankara’da hayatını kaybetmiş Türk askeridir. 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda görevliyken komutanlığı ele geçirmeye çalışan darbe yanlısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi göğsünden vurarak öldüren ve ardından diğer darbe yanlısı askerler tarafından vurularak öldürülen koruma astsubayıydı. Kendisine vur emri, Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı tarafından verildi.

Ömer Halisdemir Doğum Tarihi:

  • 20 Şubat 1974
Ömer Halisdemir Doğum Tarihi

15 Temmuz Darbe Girişimi

Ömer Halisdemir, 2016 Türkiye askeri darbe girişimi sırasında Özel Kuvvetler Komutanlığı'na girmeye çalışan Tuğgeneral Semih Terzi'yi, Korgeneral Zekai Aksakallı'dan aldığı emir üzerine alnından vurarak öldürmüştür. Bunun üzerine darbeci askerler tarafından kurşuna dizilerek şehit edilmiştir. Bu olay ile darbe girişimin seyrini değiştiren isimlerden birisi olmuştur.

Yedi çocuklu bir aileden gelen Ömer Halisdemir, çocukluğunu Bor, Niğde’nin Çukurkuyu beldesinde geçirdi. Çukurkuyu’da okul sonralarında çobanlık yaptı.Hatice Halisdemir ile olan evliliğinden Elifnur ve Doğan Ertuğrul adlarında iki çocuğu dünyaya geldi. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Türkiye sınırları içinde ve dışında çeşitli görevlerde yer aldı. Babası Hasan Hüseyin Halisdemir’in aktardığı bilgiye göre, 2016 Türkiye askerî darbe girişimi sırasında öldürdüğü komutan Semih Terzi ile birlikte daha önceden Afganistan’da görev yapmıştı.

Şehit Edilişi

16 Temmuz 2016’da darbe girişimi sırasındaÖzel Kuvvetler Komutanlığı’na girmeye çalışan Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi’yi, Özel Kuvvetler komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı’dan aldığı emir üzerine göğsünden vurarak öldürdü. Bunun üzerine Semih Terzi’nin korumalarından Binbaşı Fatih Şahin ve Üsteğmen Mihrali Atmaca da otuz kurşunla Halisdemir’i şehit etti. Daha sonra ise darbe yanlısı astsubaylar Nedim Şahin ve Gökmen Ata ölü ele geçirilmiş; otuz altısı ise teslim alınarak Gölbaşı Sulh Ceza Hâkimliği'nce tutuklanmıştır.

ANISI

Halisdemir’in vurulduğu nokta özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslendi. Dursun Ali Erzincanlı, Halisdemir’in öldürülmesi sonrasında kendisine atfen “30 Kuş” adlı bir şiir yazdı ve bu şiire bir klip çekildi. Ömer Halisdemir’i anlatan “30 Kuş” adlı şiirle aynı isme sahip bir kısa bir film de yapıldı. Ağustos 2016’da Toroslar, Mersin’deki Şehitler Parkı’na kaide ve gövde uzunluğunun toplamı 4.60 metre olan bir heykeli dikildi. Daha sonra Türkiye’deki birçok meydan, cadde, okul ve öğrenci yurdu gibi yerlere kendisinin adı verildi. Ayrıca Niğde’de kendisi için bir hatıra ormanı da oluşturulmuş ve şehirdeki üniversiteye de adı verilmiştir.

Ömer Halisdemir'in kültüre etkileri

- Ömer Halisdemir'in vurulduğu yer özel bir kaplama ile koruma altına alınarak çiçeklerle süslenmiştir.

- Dursun Ali Erzincanlı Halisdemir'in öldürülmesi sonrasında 30 Kuş isimli bir şiir yazmıştır ve bu esere  Ekrem Aydın'ın yönetmenliğinde bir klip çekilmiştir.

- Ömer Halisdemir'in ismi 20 Ağustos 2016 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Niğde ilindeki devlet üniversitesine verilmiştir.

- Ömer Halisdemir'e hitaben Mersin ilinin Toroslar ilçesindeki Şehitler Parkı’na 4.60 metre uzunluğunda olan bir heykel dikilmiştir.

- Ülke genelindeki pek çok yere de Ömer Halisdemir'in adı verilmiştir. Bunun yanında Niğde'de kendisi için bir hatıra ormanı oluşturulmuştur.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar