BIST1.509,67%9.5037
USD9.5033%-0.42
EURO11,0359%-0.33
ALTIN545,83%-0.75
Akit HaberYerelEskişehir Osmangazi Üniversitesi tepki çeken uygulama! Geçişlerden ücret alınıyor
Yerel

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tepki çeken uygulama! Geçişlerden ücret alınıyor

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsü'nde yönetim tarafından alınan karar doğrultusunda tıp fakültesi ile eğitim bilimlerinin güzergahlarına turnike ve hızlı geçiş sistemi konuldu. Bir sefere mahsus olmak üzere geçiş ücreti alınırken sendikalar tarafından söz konusu uygulamaya karşı dava açıldı.

Abone OlGoogle News
08 Ekim 2021 14:52

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yönetimi, Meşelik Kampüsü'nde tıp fakültesi ile eğitim bilimlerinin güzergahlarına turnike ve hızlı geçiş sistemi koydu. Akademisyenlerden 50, idari çalışan ve öğrencilerden 30 lira geçiş ücreti alınmasına tepki var.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yönetimi, iki fakültenin güzergahlarını turnikeler ve hızlı geçiş sistemi ile ayırdı.

Araçlı geçişlerde 1 defaya mahsus akademisyenlerden 50 lira, idari çalışan ve öğrencilere 30 lira ve dışarıdan gelenler için 100 lira geçiş bedeli belirlemesine tepki geldi. Üniversitedeki 5 farklı sendika, kararın iptali için dava açtı.

 

4 akademisyenin öldürülmesine dikkat çekildi

Üniversite yönetiminden konuyla ilgili bir açıklama yapıldı.

Araştırma görevlisi Volkan Bayar’ın 2018 yılında 4 akademisyeni tabancayla vurarak öldürdüğü olay hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:

“Yerleşkeye araçlarıyla giriş yapmayı tercih edenlerin kimlikleriyle güvenlik nizamiyelerine başvurmaları halinde tamamen ücretsiz olarak geçiş yapmaları mümkün olacak, hızlı geçiş yapabilmek isteyenler içinse bir seferliğe mahsus olarak belirlenen kart bedelleri alınacaktır.”

 

Volkan Bayar’ın 4 akademisyeni öldürmesi

ESOGÜ Meşelik Kampüsü'ndeki Eğitim Fakültesi’nde 2018 yılı Nisan ayında, üniversitede araştırma görevlisi olan Volkan Bayar, Dekan Yardımcısı Dr. Mikail Yalçın, Fakülte Sekreteri Fatih Özmutlu, Öğretim Üyesi Dr. Serdar Çağlak ve Araştırma Görevlisi Yasir Armağan'ı tabancayla vurarak öldürmüştü.

Katil zanlısı Eskişehir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nce 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

 

Olaydan sonra 5 kez karar alındı

Olayın ardından Eskişehir Valiliği Üniversite güvenlik koordinasyonu 2018, 2019, 2020 yılı mart ve ekim toplantılarının yanı sıra geçen ağustos ayında da yerleşkenin fiziki olarak bölünmesi ve giriş-çıkışların kontrol altına alınmasına dair 5 kez karar aldı.

ESOGÜ yönetimi kararlar doğrultusunda Meşelik kampüsündeki 3 güzergah için tıp fakültesi ile diğer birimlerin ayrılmasına ilişkin bariyerli ve ücretli hızlı geçiş sistemi kurulumuna başladı.

Araçlı geçişlerde bir defaya mahsus akademisyenlere 50 lira, idari çalışan ve öğrencilere 30 lira ve dışarıdan gelenlere ise 100 lira geçiş bedeli belirlendi.

 

Sendikalar dava açtı

Türk Eğitim-Sen Eskişehir 2 no'lu Şube Üniversiteler Şube Başkanı Gürol Yer, üniversitedeki 5 sendikanın ücretli geçişler konusunda ortak hareket ederek kararın iptali için idare mahkemesine dava açtıklarını söyledi.

Üniversite yönetiminin bariyerlerle güzergah ayırmasına karşı olmadıklarını, ancak ‘HGS’ ile ücretlendirilmesine tepkili olduklarını ifade eden Şube Başkanı Yer, “Bariyerlerin yapılması, yoğunluk ya da trafik durumu, yönetimin bileceği bir konu. Biz ücretlendirme kısmına tarafız ve tepkiliyiz. Eskişehir’de 3 üniversite de aynı sistemi yapıyor. Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Teknik Üniversitesi kimseden bir kuruş para almıyor ama Osmangazi Üniversitesi burada yaptığı yatırımı bir anlamda çalışanlara rücu ediyor" dedi.

 

Yönetim kurulundan çıkan kararın iptali yönünde idari mahkemeye bir dosya hazırladıklarını belirten Yer, şöyle devam etti:

"Üniversitenin yaptığı yatırımın parasını da çalışanların vermesi kabul edilmez. Üniversitede 5 ayrı sendika daha var. Türk Sağlık-Sen, Öğretim Elemanları Sendikası, Tez-Koop-İş sendikası ve Tüm Sağlık-İş sendikası ortak bir karar aldık. Üniversitenin güvenliği sağlansın, girişler kontrol altına alınsın hiç itiraz etmiyoruz ama şu ücretlendirmeyi bir söyleseler. Niye bunun ücretini çalışanlardan istiyorlar? İstediğimiz cevap bu. Niye çalışanlardan isteniyor bu yatırımın karşılığı?"

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar