BIST1.393,93%8.6281
USD8.6435%0.17
EURO10,1428%0.21
ALTIN493,18%0.19
Akit HaberYaşamTrabzon'da 'gözyaşı otu' olarak bilinen bitkinin tohumlarını sanata dönüştürüyor
Yaşam

Trabzon'da 'gözyaşı otu' olarak bilinen bitkinin tohumlarını sanata dönüştürüyor

Trabzon'un Of ilçesinde yaşayan 37 yaşındaki 3 çocuk annesi Elif Ulusoy 'gözyaşı otu' olarak bilinen bitkinin tohumlarını sanata dönüştürüyor.

Abone OlGoogle News
09 Eylül 2021 10:29

3yıl önce gözyaşı bitkisi tanelerinden tespih yapıldığını fark eden Elif Ulusoy, yaptığı proje ile dikkat çekti. Gün geçtikçe işini geliştiren Ulusoy, gözyaşı otu tanelerinden 15'e yakın takı ve süs eşyası yapıyor. Gözyaşı otu tohumlarını bahçesinde yetiştiren Ulusoy, hasat ettiği tohumları el emeği ile sanata dönüştürüyor. Yaptığı ürünlerin sosyal medya ve sergilerde ilgi gördüğünü belirten Ulusoy, Usta Öğretici Belgesi'ni alarak meraklılarına bu işi öğreteceğini söyledi.

 

GÖZYAŞI OLARAK BİLİNİYOR

Yaptıkları bir proje ile işe başladıklarını belirten Elif Ulusoy, "Of Ziraat Odası'nın bir proje çalışması vardı, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile ortaklaşa yürütülen. Biz de proje kapsamında bir tespih projesi yaptık. Bizim yaptığımız proje Trabzon'da birinci seçildi. Sonra Ankara'ya gittik. Orada tespihimizi tanıtma imkanı bulduk. Bu göz yaşı otu olarak biliniyor. Türkiye'de bir kaç yerde var fakat bizim kadar ilerleyeni duymadık. Biz Of'ta yaşadığımız için bunu Of Gözyaşı Otu Tespihi olarak adlandırdık. Tohumu köyde bir teyzemizden aldık. O da Balıkesir'den buraya getirmiş. Tohumlar çürümüyor. Uzun yıllar dayanabiliyor. Bahçede yetiştiriyorum bitkisini sonra hasat ediyorum. 1 metre uzunluğunda oluyor bitkisi. Hasattan sonra dibinden 5 santim yukarıdan kesiyorsun sonraki senelerde yine açıyor. Yaklaşık 15 çeşit takı üretiyoruz. Tespih, kolye, bileklik, anahtarlık, telefon ipi, erkek tespihi ürünler yapıyoruz. Yaptığım ürünleri çeşitli yerlerde sergiliyoruz. Turistik yerlerde 6-7 Ekim'de Trabzon'da sergimiz var. Sosyal medyadan insanlar Of Tespihi yazarak bize ulaşabiliyor. Maliyeti çok yüksek değil. İlk kez gören insanların dikkatini çekiyor. Bir bitkiden böyle süs eşyalarının yapılmasını ilginç buluyorlar. Şaşkınlıkla karşılıyorlar. Bazı insanlar biliyor ama bilmeyenler çoğunlukta. Kötü enerjiyi aldığı biliniyor. Boş zamanlarımda bu işle uğraşıyorum. Bir an önce işlerimi bitirip bu işle uğraşmak istiyorum. Gerçekten işimi çok seviyorum. Beni stresten uzak tutuyor. Pandemi döneminde de bana çok iyi geldi. Bu işin nasıl yapıldığını merak edenler oluyor. Halk Eğitim Merkezi'nden usta öğreticilik belgemi aldım. Öğrenmek isteyenlere bu işi öğretebileceğim" dedi.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar