BIST1.402,35%8.6418
USD8.6448%-0.10
EURO10,3191%-0.17
ALTIN494,54%-0.05
Akit HaberYaşamSuriye'de omuriliği zarar gören Muhammed, geçirdiği krizlerden kurtulmak için tedavi olmayı bekliyor
Yaşam

Suriye'de omuriliği zarar gören Muhammed, geçirdiği krizlerden kurtulmak için tedavi olmayı bekliyor

Suriye'deki iç savaşta bir uçak saldırısında yaralanarak felç geçirip gününün neredeyse her saatinde krize yakalanan 15 yaşındaki engelli Şehabi, eski sağlığına kavuşmak ve çektiği acılardan bir an önce kurtulmak için Türkiye'de tedavi olmayı umuyor.

Abone OlGoogle News
11 Haziran 2021 08:46

Suriye'nin kuzeyinde yer alan Bab ilçe merkezinde anne ve 3 kardeşiyle hayatını sürdüren Muhammed Şehabi, henüz 10 yaşındayken bir hava saldırısı sırasında vücuduna şarapnel parçasının isabet etmesi sonucu engelli hale geldi.

 

Bu saldırıda omuriliği ve sinirleri zarar gören Muhammed, günün neredeyse her saati kriz geçirerek, şiddetli ağrılara maruz kalıyor.

Fırat Kalkanı Harekatı'yla terörden arındırılan bölgede sağlık merkezlerine defalarca müracaat eden Muhammed, eski sağlığına bir türlü kavuşamadı.

Muhammed’in ülkenin kuzeyindeki hastanelerde tedavi imkanının bulunmadığı belirtiliyor.

Suriyeli gencin müracaat ettiği doktorlar da Muhammed'in omuriliğinin zarar gördüğünü ve Türkiye'de tam teşekkülü bir sağlık kuruluşunda tedavi edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Maddi imkanları olmayan Şehabi ailesi, tekerlekli sandalyeye mahkum olan Muhammed'in tekrar iyileşmesi ve okuluna yeniden gidebilmesi için Türkiye'den uzanacak yardım elini bekliyor.

"Çok acı çekiyorum, sesim duyulsun istiyorum"

Muhammed, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "5 yıl önce dışarıda arkadaşlarımla oynarken bir uçak saldırısında yaralandım. O sıralar sinir hastalıklarına bakan doktor yoktu. Evde öylesine 7-8 ay uzanarak kaldım. Çok şiddetli ağrılarım var. Omuriliğimden dolayı ağrıları tıpkı elektrik şoku gibi hissediyorum." ifadesini kullandı.

Muhammed, yaşadığı durumu şu sözlerle anlattı:

"Saldırıda omuriliğim ve sinirler zarar görmüş. Aniden acılar bastırıyor. Yoldayım kriz geliyor, misafirler geliyor krize giriyorum, arkadaşlarımla oturuyorum kriz geliyor, okula gidiyorum okulda da aynı. Sonunda dayanamadım okulumu bırakmak zorunda kaldım. Öğretmen ders anlatırken acıdan krizlere giriyorum, derste hiçbir şey anlayamıyordum."

Muhammed, Suriye'de tedavi imkanının olmadığını vurgulayarak, "Tedavi için Türkiye'ye gitmek istiyorum. Çok acı çekiyorum, sesim duyulsun istiyorum, acılarıma dayanamıyorum. Tedavi olup diğer arkadaşlarım gibi ayaklarımın üzerinde durmak ve okuluma gitmek istiyorum." diye konuştu.

"Durumu her geçen gün kötüye gidiyor"

Muhammed'in annesi Um Muhammed Şehabi de oğlunun 5 yıldır bu durumda olduğunu ve sürekli acılar çektiğini dile getirdi.

Şehabi, "Oğlumun saldırı anına kadar hiçbir sorunu yoktu. Çektiği bu acılarına dayanamıyorum. İnanın kimse onun kadar bu acıları yaşamamıştır. Hep ağlıyor. Ne okula gidebiliyor ne de diğer çocuklar gibi normal bir hayat yaşayabiliyor." ifadesini kullandı.

Felçli oğluna yıllardır tedavi aradığının altını çizen anne, "Türkiye'de tedavi olması için kimse bize yardımcı olmadı. Suriye'de gitmediğimiz hastane, kapısını çalmadığımız insan kalmadı. Doktorlar Türkiye'de tedavi olabileceğini söylüyor ancak durumu her geçen gün kötüye gidiyor." diye konuştu.

Oğlunun yaşadıklarını herkesin duymasını istediğini belirten anne Şehabi, şunları kaydetti:

"Elektrik çarpıyormuş gibi oluyor, hani bir insanı elektrik çarptığında nasıl bir ağrı veya acı hissederse o da bu şekil oluyor. Çığlık ata ata ağlıyor. Ağrı kesici alırdı ancak doktorlar ve eczacılar artık ilaç vermemeye başladı. Çocuk yaşta bu kadar ilacın alınmasını uygun görmüyorlar. Durumu her geçen gün daha kötüye gidiyor. Ne gecem var ne gündüzüm, gerçekten çok yoruldum. Tüm insanlara yalvarıyorum, oğlumun tedavi olması için Türkiye'ye geçirilsin istiyorum."

Gündem Özeti
Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar