BIST1.551,51%7.4465
USD7.437%-0.20
EURO9,0518%-0.53
ALTIN443,66%-0.30
Akit HaberYaşamBilmeniz Gereken 4 Zenginlik Türü
Yaşam

Bilmeniz Gereken 4 Zenginlik Türü

İnsanlar 'zenginlik' kelimesini yalnızca finansal açıdan değerlendirir. Ancak bu, zengin olmanın ne anlama geldiğine dair dar bir görüştür. Zenginlik, kişinin hayatındaki her alanı kapsar. Sağlık, ilişkiler, finans, zaman gibi..

Abone OlGoogle News
11 Ocak 2021 13:19

Şimdi, bu alanların kişisel yaşamanızla ilişkisini daha derin bir bakış açısı ile değerlendirmek için zenginlik kavramlarını inceleyeceğiz.

Finansal Zenginlik (Para)

Sosyal Zenginlik (Durum)

Zaman Zenginliği (Özgürlük)

Fiziksel Zenginlik (Sağlık)

1. Finansal Zenginlik (para)

Finansal zenginlik, terimini duyduğumuzda doğal olarak düşündüğümüz şey paradır. Finansal zenginlik gerçekten ne anlama geliyor? Bana göre finansal zenginlik, para harcama açısından sevdiğiniz şeylerden, istediğiniz zaman, hoşunuza gidenlerden zevk alma becerisi olan finansal özgürlüktür. Finansal kargaşadan ve endişelerden uzak tam bir özgürlük.

Finansal zenginlik, aşağıdaki temel kavramları anlayarak başlar: 

Yatırım (Varlıklar ve Yükümlülükler)

Harcama (İhtiyaçlar ve İstekler)

Bütçe (Bilinçli Para Yönetimi)

Finansal Okuryazarlık (Okuma, podcast, etkinlikler vb.)

Uzun Vade> Kısa Vade

Başarılı Davranış Değişikliği

Bu kavramlar üzerinde sürekli çalışılır ve iyileştirilirse, o zaman finansal zenginlik sizin için sorun olmaktan çıkacaktır. 

Bir daha asla para için endişelenmenize gerek kalmayacak bir gelecekte kendinizi hayal edin. Bunun size nasıl hissettireceğini, bunun dünya ve çevrenizdeki insanlarla etkileşimlerinizi nasıl değiştireceğini, bunun aile durumunuzu nasıl değiştireceğini vb. Bir düşünün. İnanılmaz bir duygu, değil mi? Finansal zenginlik ve diğer üç zenginlik türünde ustalaşma sürecine bağlı kaldığınız sürece, bir gün bu tür bir yaşamı elde etmek kesinlikle mümkün.

İnsanları finansal zenginlik elde etmekten alıkoyan en büyük tuzaklardan bazıları şunlardır:

- Finansal Okuryazarlık Eksikliği

- Gelirinden Fazla Harcama Yapmak

- Yatırım Yapmama (Kendine Yatırım Yapmayı İçerir)

- Kötü Alışkanlıklar

Sosyal Zenginlik (Durum) 

Sosyal zenginlik veya statü en küçümsenen zenginlik türlerinden biri. Çünkü doğal olarak statüyü bir zenginlik biçimi olarak düşünmüyoruz. Statünün değeri olduğunu anlıyoruz. Ancak bunun aslında bir zenginlik türü olduğu bağlantısını asla yapamıyoruz.

Sosyal zenginlik, aşağıdaki temel kavramları anlayarak başlar:

- İkna Sanatı

- İtibar

- Kaliteli Bir Karakter

- Vücut dili

- İnsan Doğasına Dair Bir Anlayış

- Psikoloji Anlayışı

Bu, hiçbir şekilde tüm temellerin kapsamlı bir listesi değil. Fakat yukarıda sıralananlar, sosyal refah veya statünün içerdiği şeylerin çoğunu kapsamakta.

Sosyal zenginlik, büyük ölçüde sosyal dünyada nasıl etkileşim kurduğunuza bağlı. Evet, aynı zamanda lüks arabalarla, evlerle ve görünüşle de ilgili. Fakat esas olarak ne tür bir karakter yarattığınız ve başkalarının bu karakterle nasıl etkileşime girdiği ve onu nasıl algıladığı ile ilgilenir.

İnsanları sosyal zenginlikten alıkoyan en büyük tuzaklardan bazıları şunlardır:

- İkna Etme Becerisi Eksikliği

- Negatif Sosyal İtibar

- İnsan Doğasının Cehaleti

- Psikolojinin Cehaleti

- Maddi Zenginlik Takıntısı

Zaman Zenginliği (Özgürlük) 

Zaman zenginliği veya özgürlüğü, istediğiniz şekilde, istediğiniz yerde, istediğiniz kişiyle birlikte geçirmek için kendi zamanınızın olması olarak tanımlanır.

Zaman zenginliği, elbette diğer zenginlik türleriyle birlikte insanların çoğunun gerçekten istediği bir şey. Ancak, zaman zenginliği, günümüzde insanların çoğu için nadir görülen bir şey. Çünkü insanlar tüm zamanlarını hem fiziksel hem de zihinsel kaynaklarını para kazanmaya ayırarak geçirir.

Zaman zenginliği, aşağıdaki temel kavramları anlayarak başlar:

- Geleneksel Bir İş Yapısının Dışında Para Kazanmak

- Zamanın Sınırlı Olduğu Anlayışı

İnsanları Zaman Zenginliği Elde Etmekten Uzaklaştıran En Büyük Tuzaklardan Bazıları Şunlardır:

- Güvenli Ve Geleneksel Bir İş Yapısında Kalmak

- Zamanın Sonsuz Bir Kaynak Olduğunu Düşünmek

Fiziksel Zenginlik (Sağlık) 

Fiziksel zenginlik veya sağlık, diğer tüm zenginlik türlerini ve kişinin hayatını bir arada tutan yapıştırıcı görevi görür. Vücudumuzun sağlığı ve fiziksel canlılığı olmadan, diğer zenginlik türlerinden hiçbirini elde edemeyiz veya en azından akıllıca ve uzun vadeli bir şekilde elde edemeyiz.

İnsanların çoğu, sağlığın gerçek zenginlik olduğunu anlamıyor. Bedenlerine ve zihinlerine yatırım yapmakta başarısız oluyor ve bunun her türlü serveti elde etme açısından değerli bir arayış olduğunun bile farkında değiller.

Fiziksel zenginlik, aşağıdaki temel kavramları anlayarak başlar:

- Doğru Beslenme

- Düzenli Uyku

- Eğitim ve Hareket

- Sağlık Okuryazarlığı

- Sağlıklı Çevre (İnsanlar ve Mekan)

Sizi finansal zenginlik (para) ve sosyal zenginlik (statü) vaadiyle cezbeden, ancak sizi zaman zenginliğinden (özgürlük) ve fiziksel zenginlikten (sağlık) mahrum eden işlere karşı dikkatli olun.

İnsanların çoğu, özgürlüğü ve sağlığı pahasına para ve statü peşinde koşuyor. Kısa vadede, bu bir şekilde bireyin lehine "çalışır", ancak uzun vadede kötü sonuçlar doğurur.

Bir birey, sanki doğru yolda olduklarını hissederek finansal zenginlik ve sosyal zenginlik kazanabilir, ancak zaman ve fiziksel zenginliklerine dikkat etmezlerse, o zaman bilinçsizce hareket etmiş olurlar.

Bu süreçte kendinizi iyi hissetmek için kendinizden zevk almaya vaktiniz yoksa, dünyadaki tüm paraya ve statüye sahip olmanın ne anlamı var? 

Hangi pozisyonda olduğunuzu ve gerçekten şu anda hayatınızda kapana kısılıp kalmadığınızı daha iyi anlamak için kendinize aşağıdaki soruları sorun:

"Zamanıma, sağlığıma ve finansal durumuma odaklanmanın değerini görüyor muyum ve bu eylemlerime yansıyor mu?"

"Bu zenginlik kavramlarının hangisinde daha çok zayıfım ve nasıl geliştirebilirim?"

"Bu zenginlik kavramlarının hangisinde daha çok güçlüyüm?"

Hepimiz hayatımızda bu zenginliklere ulaşma yeteneğine sahibiz ve bu noktaya geldiğimizde ilginç bir şey ortaya çıkıyor, doyumun zenginliğini hissetmeye başlıyoruz.

Tamamlanma zenginliği, bu 4 zenginlik türünün tümü kesiştiğinde ve sürekli geliştirildiğinde ortaya çıkan şey. Hepimizin olmak istediği yer burası.

Unutmayın, bu tür zenginliklerin her birinde ustalaşmak yıllar alır ve bir anlamda bunu, bu tür zenginliklerin hedefi olmadığı için sona ermeyen ömür boyu bir süreç olarak görebilirsiniz. Sadece sürekli gelişme olan bir süreç.

Bu zenginlik türlerinin her biri, ustalaşmak için yıllarca uygulama, alçakgönüllülük, öğrenme, anlama ve bir ağ kurmayı gerektirir. Bu yüzden adımlarınızı atmaya başlayın.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar