Teknoloji

Milyonlarca internet adresine engel! Mesajlaşma yazılımı da gitti

Amazon ve Google bulutları üzerinden servis veren Telegram mesajlaşma uygulamasını engellemek isteyen Rusya, iki milyondan fazla IP adresini engelledi

Rusya’nın telekom ve iletişim düzenleyici kurumu Roskomnadzor, geçtiğimiz gün mahkeme kararı gereği kripto mesajlaşma uygulaması Telegram’ın engellenmesi için internet servis sağlayıcılarına (ISS) talimat gönderdi.

Amazon ve Google bulutları üzerinden servis veren Telegram’ı engellemek için bu bulut servislerine ait 2 milyon IP adresini engelleyen ISS’ler, ülkedeki birçok internet servisinin de sorun yaşamasına sebep oldu.

Mahkeme 16 Nisan’da kripto anahtarlarını ülkenin istihbarat kurumu FSB ile paylaşmayan Telegram’a erişim engellenmesine karar vermişti.

2 milyon IP adresinin engellenmesiyle, bir diğer iletişim uygulaması Viber ve Rus şirketlerin web siteleri hatalı çalışmaya başladılar. Viber sözcüsü, Amazon adreslerinin engellenmesi nedeniyle Rus kullanıcıların arama yapamayabilecekleri uyarısında bulundu.

Rus internet kullanıcıları, IP engellemelerinin sonrasında Dixy, Burger King, Monetki ve Pyaterochka mağazalarındaki ödeme sistemlerinin de çöktüğünü söyledi. Ayrıca bazı kredi kartı terminallerinin de çalışmadığı bildirildi.

İlginç olan ise Telegram’ın VPN ya da proxy sunucuları olmadan bir süre erişime kapalı kaldıktan sonra günün ikinci yarısında kısmen Rusya’da çalışmaya devam etmesiydi. Roskomnadzor Direktörü Alexandar Zharox, servisin IP kilidini aşmak için Amazon teknolojilerinden faydalandığını söyledi.

Telegram’ın kullanıcılarına erişim engelini aşmaları için yeni adresler vereceği ve bunu push bildirimler aracılığıyla yapacağından şüphelenen Roskomnadzor, tüm mobil platformların push bildirim özelliklerini kapatacaklarını duyurdu. Ancak Telegram’ın geçtiğimiz gece söz konusu bildirimi gönderdiği belirtildi.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close