BIST1.432,80%9.2248
USD9.215%-0.04
EURO10,7470%0.00
ALTIN527,87%0.02
Akit HaberSiyasetTaliban ile neler konuşuldu? Kritik görüşme sonrası Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklamalar
Siyaset

Taliban ile neler konuşuldu? Kritik görüşme sonrası Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklamalar

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban heyeti ile yapılan görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu.

Abone OlGoogle News
14 Ekim 2021 17:40

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Taliban heyeti ile bir araya gelinmesinin ardından yaptığı açıklamada "Taliban ile ilişkimizde Batı'nın yaptığı gibi üst perdeden bakmıyoruz, tavsiyede bulunduk." ifadelerini kullandı.

Bakan Çavuşoğlu başkanlığındaki Türk heyeti ile Afganistan Geçici Hükumeti Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki başkanlığında olan heyet, bakanlıkta bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu kameraların karşısında görüşmenin detaylarını aktardı.

 

Taliban ile neler konuşuldu?

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamasından satır başları:

Afganistan'daki hükümeti tanımak farklı, angajmana girmek farklıdır. Taliban ile ilişkimizde Batı'nın yaptığı gibi üst perdeden bakmıyoruz, tavsiyede bulunduk.

Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki  ve heyetiyle verimli bir görüşme gerçekleştirdik. Afganistan'daki son durum hakkında kendilerinden bilgi aldık. Türkiye olarak düşüncelerimizi paylaştık.

Afganistan'a insani yardım paketlerimizi göndermeye devam ediyoruz. Kızılay'dan 33 bin tonluk insani paketini Afganistan'a ulaştırdık. Afganistan ekonomisinin çökmemesi gerekiyor bu yüzden Afganistan'ın yurt dışındaki paralarını donduran ülkelerle ilgili kendilerinden bilgi aldık.

Terörle mücadele vurgusu

Terörle mücadele önemli. Herhangi bir boşluk olursa terör örgütlerinin saldırılarını artıracağını biliyoruz.  DAEŞ'in Afganistan'da güçlü olduğunu görüyoruz.

Biz Batı gibi üstten konuşmuyoruz.  Başından beri şu andaki Taliban yönetimine tavsiyelerde bulunduk. Ülkenin birliği beraberliği için kapsayıcı olmaları gerektiğini en başından beri söylüyoruz. Bugün bir kez daha anlattık.

Kız çocuklarının okuması, kadınların çalışması tavsiyesi

Kadınların, çocukların eğitimi konusunda kadınların iş hayatına katılması konusunda tavsiyelerimizi tekrardan ilettik. Ve bir şeyin altını çizdik bunun sadece Batı'nın değil İslam Camiasının da bir beklentisi olduğunu söyledik. Kendileri de sağlık sektöründe kadınların tamamının işlerine döndüklerini bize söylediler.

Kızılay, AFAD ve Diyanet ile de görüşecekler

Kendileri bu ziyaret kapsamında Kızılay, AFAD ve Diyanet İşleri Başkanlığı ile de görüşme gerçekleştirecekler.

Havalanlarının işletilmesi için, uçuşların yeniden başlaması için bizim ve uluslararası havacılık camiasının güvenlik beklentilerini kendilerine anlattık.

Taliban'dan insani yardım ricası

Görüşmede Taliban heyeti  insani yardımların devamı ve yatırımların devamı konusunda  yardımlarımızın devamını rica ettiler.

Afganistan'dan göç sorunu

Çok sayıda Afgan göçmen bizde ve diğer ülkelerde var. Bunlardan bazıları Afganistan'a dönmek istiyor. Taliban yönetimi de bu insanların ülkelerine dönmeleri için gereken desteği vereceklerini söylediler. İlave göç akını olmaması için neler yapılması gerektiğiniz de bugün tekrar görüştük.

 

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar