BIST1.384,68%8.8717
USD8.8648%-0.24
EURO10,3974%-0.21
ALTIN501,04%0.40
Akit HaberSiyasetYedikleri hurmalar tırmalamaya başladı! “Siyasi terörist” Demirtaş'tan saz arkadaşlarına ültimatom
Siyaset

Yedikleri hurmalar tırmalamaya başladı! “Siyasi terörist” Demirtaş'tan saz arkadaşlarına ültimatom

Tıkıldığı cezaevinde hapis yatan terör örgütü PKK’nın siyasi ayağı HDP’nin eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Millet İttifakı ortakları CHP ve İYİ Parti’ye resti çekti.

Abone OlGoogle News
13 Eylül 2021 13:16

Millet İttifakı içindeki restleşmelere her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. İttifakta dikkat çeken bir gerginlik söz konusu durumdayken son olarak Selahattin Demirtaş'tan dikkat çeken bir çıkış geldi.

Terör soruşturmalarından cezaevinde bulunan HDP’nin eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, Millet İttifakı'na 'Bizi sadece seçimlerde hatırlamayın' çağrısında bulundu. İttifak üyeleri CHP ve İYİ Parti'ye rest çeken Demirtaş, “Seçim gününü beklemeye gerek yok. Peşinen söyleyelim, HDP’yi ciddiye almayanlar kaybeder” dedi.

“Bizi ciddiye alın”

HDP kanadı, Millet İttifakı üyeleri CHP ve İYİ Parti’ye yönelik restlerini sürdürüyor. Son olarak terör soruşturmalarından cezaevinde bulunan HDP’nin eski Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, "Bizi ciddiye alın" çağrısı yaptı.

T24 sitesinde yayımlanan yazısında Demirtaş, "Seçim gününü beklemeye gerek yok. Peşinen söyleyelim, HDP’yi ciddiye almayanlar kaybeder" dedi.

Selo’dan kamuoyu önünde protokol imzalama çağrısı

Muhalefete açık bir şekilde protokol imzalama teklifinde de bulunan Demirtaş, "Seçim sonrası için muhalefetin güven vermesi çok önemlidir. Yani seçilecek yönetim, bir süre sonra kendisinden başka tüm kesimleri yok saymamalı. Gerekirse kamuoyu huzurunda ilkesel protokol imzalanmalıdır" ifadelerini kullandı.

“Kimse bizi tercihe zorlamasın”

Demirtaş, geçtiğimiz aylarda yine Millet İttifakı'na çağrıda bulunarak "Kimse bizi iki kötü arasında tercihe zorlamaya kalkmasın. Biz buna payanda olmayız. Muhalefet, HDP ile diyalogdan kaçıyorsa ortada bir tuhaflık var demektir" demişti.

Garo Paylan Millet İttifakı'na kapıyı kapattı

HDP'li Garo Paylan da Halk TV'de katıldığı programda Millet İttifakı içinde olmayacaklarını açıklamıştı.

Millet İttifakı'nın görüşlerini tam olarak yansıtmadığını belirten Paylan, ''Millet İttifakı'nın idealleriyle belli bir noktalarda buluşabiliriz. Ne diyorlar? Demokratik parlamenter sisteme dönmek. Bu konuda biz de aynı şeyi söylüyoruz. Ama HDP bundan çok daha ötesini ifade ediyor. Çok daha radikal bir demokrasi anlayışı var. İleri bir demokrasi anlayışı var. Ve bu anlayışı da Millet İttifakı'nın tam olarak karşıladığını düşünmüyoruz. O yüzden biz kendi yolumuza gideceğiz diyoruz.'' ifadelerini kullanmıştı.

CHP'li Aytuğ Atıcı'dan 'Millet İttifakı' itirafı

CHP 26. Dönem Milletvekili Aytuğ Atıcı, katıldığı televizyon programında Millet İttifakı'nın gerçekleriyle ilgili çarpıcı itiraflarda bulundu.

Atıcı ittifaklar üzerinden yaptığı değerlendirmelerde "Millet İttifakı’nda ideolojik ayrılıklar var o yüzden millet ittifakı bozulur mu bozulur" ifadelerini kullandı.

İYİ Parti ve Saadet Parti'sinin ittifaktaki duruşu ile ilgili konuşan Atıcı " 'İyi Parti zaman zaman millet İttifakı'na körü körüne bağlı değiliz' mesajları veriyor... CHP ile Saadet Partisi'nin ise bir ideolojik birliktelik yapması imkansız" dedi.

Cumhur İttifakı ile ilgili yaptığı açıklamada "Orada ayrılık olmaz. Orada ideolojik birliktelik var" diyen Atıcı bu ittifakta kopma ihtimalinin çok düşük olduğunu söyledi.

Aytuğ Atıcı'nın yaptığı açıklamalar şu şekilde:

Cumhur İttifakında ayrılık olmaz. Ayrılık olacaksa da yerine birini ikame etmeleri gerekir. Cumhur İttifakına girmesi imkansız olan tek parti CHP’dir. Girmesi zor olan İYİ Parti’dir ama imkansız değildir.  Çünkü İyi Parti zaman zaman ‘Millet İttifakına körü körüne bağlı değiliz. Eğer ittifak İyi Parti ve Türkiye’nin çıkarına ise kalırız. Değilse mecbur değiliz.’ mesajları veriyor. Daha güçlü mesajları ise Saadet Partisi veriyor. Çünkü aslında CHP ile Saadet Partisinin bir ideolojik birliktelik yapması imkansız. MHP ile de ideolojik birliktelik yapması imkansız. AK Parti’nin MHP ile yaptığı ittifakta durum böyle değil. Orada ideolojik birliktelik var. O yüzden kopma ihtimali düşüktür. O yüzden Millet İttifakı bozulur mu bozulur. Tabi ki.. Niye bozulmasın. Bir ideolojik ayrılık zaten var. Eğer gerçekten sağlam zeminde gitmezse tabi ki bozulabilir.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar