BIST1.419,43%8.6611
USD8.641%1.26
EURO10,1264%0.65
ALTIN488,03%1.56
Akit HaberSağlıkDamardan alınan C vitamini kanser hücrelerini öldürüyor
Sağlık

Damardan alınan C vitamini kanser hücrelerini öldürüyor

İç Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Gökhan Erbağ, kanser hastalarına uygulanan yüksek doz C vitamini uygulaması ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Abone OlGoogle News
15 Eylül 2021 15:36

Ülkemizde her yıl yaklaşık 170 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor. Bu hastalıkla mücadelede en önemli etken ise erken teşhis. Bilim insanlarının kanser tedavisine yönelik yeni yöntemleri hastalığın tedavisine yeni bir boyut getiriyor.

Son olarak Türkiye'de de uygulanmaya başlayan C vitamini uygulamasının tedaviye yeni bir boyut kazandırdığını belirten Yrd. Doç. Dr. Gökhan Erbağ, araştırmalara göre bu tedavi yönteminin kanser hücrelerine hasar verirken kanser hücresinin DNA yapılarını tahrip ettiğini ve öldürdüğünü söyledi.

DAMARDAN ALINAN C VİTAMİNİ DAHA ETKİLİ
1970 yılından itibaren kanser tedavisinde C vitamini uygulamalarının denendiğini belirten Erbağ, "C vitamini genelde ağızdan alınır, ancak yapılan araştırmalar sindirim sistemini baypas ederek damardan alınan C vitaminin kanda 100-150 misli daha yüksek oranlara ulaşacağını ve kandaki yüksek doz C vitaminin kanser hücrelerine saldırma yeteneği olduğunu gösteriyor.

Çalışmalar göstermektedir ki, yüksek doz uygulanan damardan verilen C vitamini, çok kolay parçalanarak doku ve DNA hasarı oluşturabilen bir reaktif oksijen türü olan hidrojen peroksiti oluşturuyor. Tümör hücreleri normal hücrelere göre hidrojen peroksiti yok etmekte daha başarısız, dolayısıyla kanserli hücreler yüksek dozda hidrojen peroksitten daha fazla zarar görmeye meyilli. Bu durum da yüksek C vitamini düzeylerinin neden normal dokuları etkilemezken, tümör dokularına zarar verdiğini açıklıyor. Özellikle meme, prostat, akciğer tümörlerinde bu tedavi uygulaması ümit vadeden hastanın sağ kalımına etkisi olduğu düşünülmektedir." diye konuştu.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar