BIST1.407,46%8.6452
USD8.6396%0.13
EURO10,1433%0.22
ALTIN493,89%0.33
Akit HaberSağlıkSarı nokta hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?
Sağlık

Sarı nokta hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?

Sarı nokta hastalığı nedir, belirtileri nelerdir?' İşte tüm soruların cevabı haberimizde...

Abone OlGoogle News
13 Eylül 2021 12:50

Uzun zamandır ekranlarda gözükmeyen Yeşilçam'ın usta oyuncusu Kadir İnanır'ın ameliyat olduğu öğrenildi.

Son dönemlerde sarı nokta hastalığı nedeniyle görme kaybı yaşadığı belirtilen 72 yaşındaki oyuncunun, geçirdiği operasyonun ardından evinde dinlenmeye çekildiği aktarıldı.

Kadir İnanır'ın sağlık durumunun iyi olduğu kaydedilirken milyonlar, sarı nokta hastalığı hakkında araştırmalarına başladı.

SARI NOKTA HASTALIĞI NEDİR?
Makula dejenerasyonu ismiyle de bilinen sarı nokta (sarı benek) hastalığı, merkezi görmeden sorumlu bir retina hastalığıdır. Genellikle bu hastalık 55 yaşından sonra ya da kalıtsal olarak daha erken görülebilir.

Sarı nokta olarak da anılan makula, keskin görmeden sorumlu retina tabakasının ortasında bulunan küçük bir alandır ve 5 mm çapındadır. Bu alanda, ışığı algılayan fotoreseptör hücreleri yoğun olarak bulunmaktadır. Yine bu alan detayların da görülmesini sağlar.

Makula iyi çalışmadığı zaman bakılan alan bulanık ve karanlık gözlenir. Sarı nokta hastalığında, yanlardan görme bozulmaz ancak merkezdeki görme bozulur. Örneğin, kişi duvarda bir saatin varlığını görebilir fakat saatin kaçı gösterdiğini bilemez.

Hastalık kuru ve yaş olarak iki şekilde sınıflandırılır. Tanı konulan olguların %80’i kuru tip sarı nokta hastalığını oluştursa da, yaş tip sarı nokta hastalığı olguları bu hastalıkla ilişkili ciddi görme kayıplarının %80’inden sorumludur.

SARI NOKTA HASTALIĞI BELİRTİLERİ
Kuru sarı benek hastalığında belirtiler yavaş yavaş ve acısız ortaya çıkıp ilerlerken yaş sarı benek hastalığında görme kaybı çok hızlı ilerler. Belirtileri ise şu şekildedir:

 • Görsel bozulma (örneğin düz çizgilerin eğri gibi gözükmesi)
 • Bir gözde ya da iki gözde birden merkezi görme kaybı
 • Okuma ya da ince detaylı bir iş yaparken daha fazla ışığa ihtiyaç duyulması
 • Loş ortamlara daha zor adapte olma
 • Basılı kelimeleri okurken artan bulanıklık
 • Düşük renk yoğunluğu ya da parlaklığı
 • Yüzleri tanımada güçlük
 • Merkezi görmede değişiklik
 • İnce detayları ya da renkleri görmenizde eskisine kıyasla bozulma
   

SARI NOKTA HASTALIĞI SEBEPLERİ
Kuru sarı nokta hastalığının sebepleri tamamen bilinmemekle birlikte araştırmalar hastalığın genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonu ile ortaya çıktığını düşünmektedir

SARI NOKTA HASTALIĞININ RİSK FAKTÖRLERİ
Sarı nokta hastalığının esas risk etkenleri, kişinin yaşı ve kalıtımsal özellikleridir. Diğer risk etkenleri ise hipertansiyon, sigara, beslenme şekli, lipid kolesterol yüksekliği, güneş ışığına uzun süre maruz kalma ve şişmanlıktır. Hastalığın risk etkenleri kontrol edilebilir.

Hipertansiyon varsa kontrol altına alınabilir. Sigara içiliyorsa bırakılması gerekir. Güneş için filtreli güneş gözlüğü takılması gerekir. Beslenmede ise Akdeniz diyeti önerilir. Tereyağı, kırmızı et ve kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durulması önerilir.

SARI NOKTA HASTALIĞI TEDAVİSİ
.Sarı nokta hastalığı tedavi edilmezse, görme kayıplarına yol açabilir. Sarı nokta hastalığının tedavisi için erken teşhis çok önemlidir.

Kuru tip sarı nokta hastalığında göz içi ilaç enjeksiyonları uygulanmaz. Kuru tipteki sarı nokta hastalığının ilerlemesini yavaşlatmak için bu bölgeyi besleyecek ve rejenerasyonunu sağlayacak diyet ve besin destekleri önerilir.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
 • Yeniden eskiye
 • Eskiden yeniye
 • Öne Çıkanlar