BIST1.391,06%8.7573
USD8.7352%0.16
EURO10,3733%-0.25
ALTIN495,67%-0.30
Akit HaberSağlıkDumping sendromu nedir, neden olur? Nasıl geçer?
Sağlık

Dumping sendromu nedir, neden olur? Nasıl geçer?

Dönem dönem ünlü isimlerin de başına gelmesiyle sıklıkla konuşulmaya başlayan dumping sendromu tedavi edilmedi takdirde farklı sonuçlar doğurabiliyor. Peki, tam olarak dumping sendromu nedir, neden olur? Hastalarda yaşam fonksiyonlarını etkileyebilecek sonuçlar ortaya çıkaran dumping sendromu tedavisi var mı?

Abone OlGoogle News
09 Haziran 2021 10:32

Dumping sendromu çeşitli belirtilerle ortaya çıkan ve hastanın yaşamını olumsuz etkileyen bir hastalık olarak biliniyor. Yemek içme sonrası şiddetli ağrılarla devam eden bu hastalık kişinin yaşam standartının düşmesine neden oluyor. İşte hastalık hakkında bilgiler ve yapılması gerekenler…

Dumping sendromu nedir, belirtileri nelerdir?

Dumping sendromu, mide baypas ameliyatı geçirmiş hastalarda ortaya çıkabilen bir metabolik komplikasyondur. Bu ameliyat sonucunda mide çok küçülmüş ve bağırsağın ortasına doğrudan bağlanmış olduğu için yüksek ve basit şeker içeren besinlerin tüketilmesi durumunda (meyve suları, kola gibi) rahatsız edici belirtiler ortaya çıkabilir.

Yemeklerden yarım saat sonra karında şişlik, çarpıntı, halsizlik ve bulantı biçiminde veya yemeklerden iki üç saat sonra terleme, titreme ve hipoglisemi gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Bu sendromu önlemek için yüksek lif ve proteinli ve kompleks karbonhidratlı besinler tercih edilmelidir. Özellikle vitamin ve mineral eksiklikleri, hipoglisemi ve ‘dumping sendromu’ sanıldığından daha yaygındır.

Dumping sendromu tedavisi nedir?

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar