Ramazan

Afrika’nın dostları iftarda buluştu

Afrika ülkeleriyle işbirliğini arttırmak ve yardımlarda bulunmak için kurulan Tüm Afrika’nın Dostları Derneği’nin (TADD) geleneksel iftar programı yapıldı.

Eğitim, sağlık ve ekonomik alanlarda Afrika ülkeleriyle işbirliğini arttırmak ve nakdi yardımlarda bulunmak için kurulan Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD) geleneksel 3. iftar programını gerçekleştirdi.

PROJELERE DEVAM EDECEĞİZ

TADD Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Bilgehan Güntekin programda yaptığı konuşmada, “Dünyada düzenli su kaynaklarına ulaşan nüfus yüzde 89 iken, Sahra Altı Afrika’da yüzde 49 civarında. Bazen dostlar bize soruyor ‘ne işiniz var Afrika’da’ diye, bunun cevaplarından biri de bu sanırım. Afrika’daki su durumuna baktığımız zaman, bu çok büyük bir sıkıntı. Özellikle Sahra Altı Afrika’da yüzde 48 civarında bir temiz suya ulaşım oranı var. Halbuki yine Afrika’ya baktığımız zaman, yer altı ve yer üstü su kaynakları olarak çok zengin bir kıta. Özellikle yer altı suları, yer üstündeki su kaynaklarından 20 katı fazla. Ama oraya gidip, o kuyuların açılmasını bekliyor. Dernek olarak kurulduğumuz yıldan beri su kuyuları açmaya ve çeşitli su projelerine imza atmaya devam ediyoruz ve devam edeceğiz” dedi.

ALMAYA DEĞİL VERMEYE GİDİYORUZ

Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ise, “Afrika’ya gittiğimiz zaman bir şey almaya değil, vermeye gidiyoruz. Oradaki kardeşlerimizi görmeye gidiyoruz. Dostluktan daha kıymetli bir şey yoktur. Ancak dostluk sarayının çatlağı yoktur ve tavanı akmaz. Onun için TADD derneğimiz, Türk Afrika dostluk derneği oldu” diye konuştu.

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close