BIST1.391,06%8.7573
USD8.7582%0.26
EURO10,3912%0.17
ALTIN495,67%0.00
Akit HaberOtomobilİkinci el araç pazarı yaz aylarında canlanabilir
Otomobil

İkinci el araç pazarı yaz aylarında canlanabilir

Sektör yetkilileri, normalleşme ve yaz mevsiminin gelmesiyle ikinci el piyasasının hareketleneceğini söylüyor.

Abone OlGoogle News
08 Haziran 2021 12:22

Yılın ilk yarısında yüksek satış adetlerine ulaşarak 10 yıllık ortalamaların üzerine çıkan Türkiye otomotiv pazarında, talebin haziran ayı ile beraber ikinci el araçlara kayması bekleniyor.

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç piyasasındaki güncel duruma yönelik açıklamalarda bulundu.

"TALEPLER ERTELENDİ"
Her sene bayram öncesi dönemde piyasada bir hareketlilik yaşandığını, ancak bu yıl kısıtlamaların da etkisiyle vatandaşların taleplerini ertelediğini söyleyen Erkoç, "İkinci el otomobil pazarı mart ayıyla birlikte üst üste 6’ncı ayını düşüşle geçirdi. 2020 yılının ilk dört ayında 1 milyon 973 bin 977 adet olan ikinci el pazarı 2021’in ilk dört ayını 1 milyon 469 bin 785 adetle kapattı. Yani pazarda toplamda yüzde 25 oranında bir daralma yaşandı." diye konuştu.

"PİYASA YENİDEN HAREKETLENEBİLİR"
Erkoç, mart ayıyla birlikte pazarda daralmanın azaldığını, nisan ayında ise baz etkisiyle büyüme trendine girdiğini ifade etti. EBS Danışmanlık verilerine göre 2020 yılının Nisan ayında 231 bin 977 adet olarak gerçekleşen pazarın, 2021’in aynı ayında yüzde 74.74 artışla 405 bin 351 adet olarak gerçekleştiğini belirten Erkoç, "Şimdi kademeli olarak kısıtlamaların sona ermesi ve yaz mevsiminin de gelişiyle piyasanın hareketleneceğini düşünüyoruz." diye konuştu.

"HAREKETLİLİK YIL BOYU SÜRECEK"
Dünya genelinde araç üretiminde yaşanan çip krizinin kısa ve orta vadede sıfır araç üretim ve tedariğini sekteye uğratacağının da altını çizen Erkoç, "Bu durumda ikinci el otomobile talebin artacağını öngörüyoruz. Bu veriler ışığında, haziran ayından itibaren piyasanın hareketleneceğini ve bu hareketliliğin de yıl boyu süreceğini söyleyebiliriz." dedi.

Döviz kurunun dalgalı seyrinin ve yüksek faiz oranlarının da piyasayı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Erkoç, faiz oranlarının düşmesi gerektiğini, bu sayede ticaretin hız kazanacağını ifade etti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar