Manşet

Pençe genişliyor

Hakkâri’nin Irak sınırına komşu olan Derecik ilçesinden Irak’ın kuzeyindeki Hakurk Vadisi’ne 27 Mayıs günü başlatılan Pençe Harekâtı 17 bin Mehmetçiğin araziyi kuşatmasıyla genişliyor

43 teröristin öldürüldüğü harekâtın başladığı günden beri Hakurk’u da içine alan Bradost ve Barazgir bölgelerinde 17 ayrı barınma ve kamp alanı teröristlerden temizledi. Kandil bölgesinin Enz, Bokriskan, Zergel ve Sured kamplarına nokta operasyonlarda teröristlere ait ağır makineli tüfekler ele geçirildi. Teröristler Kandil’den sivillerin arasına karışarak yerleşim yerlerine kaçmaya çalışıyor. Bölgeyi kuşatan Mehmetçik, terörist kaçışlarında tıkama görevi yaparken ve karadan belirlenen hedefler bildirilen koordinatlar doğrultusunda havadan nokta atışıyla vuruluyor.

KANİMASİ’YE TAKVİYE

Irak’ın Duhok vilayetine bağlı Amediye ilçesi kırsalında 25 yıldan beri konuşlu bulunan Kanimasi Askeri Üs bölgesine de özel birlik takviyesi yapıldı. Milli Ejder Yalçın Zırhlı Muharebe Aracı, Kirpi ve Kobra araç üsse gönderildi. PKK’lı teröristlerin Türkiye’ye sızmalarını önlemek amacıyla 1995’de Kanimasi’de kurulan üs bölgesi keşif, gözetleme ve dinleme faaliyeti yürütüyor. Akıncılar adıyla bilinen Kanimasi’deki komando taburu modernize edilerek daha profesyonel ve aktif hale getirildi. Kuzey Irak’taki Batifa, Bamerni ve Dilmen tepe bölgelerindeki üs bölgelerine de birlikler kaydırıldı. Bu üsler Hakkâri Çukurca’ya 18 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Sınır şeridi kontrol altında tutularak teröristlerin sızma ve saldırı girişimlerinin önüne geçilmiş oldu.

 

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close