Manşet

Sudan’da kritik dakikalar! Sudan devlet televizyonu…

Son dakika haberi... Sudan'da ordu devlet televizyonu binasını kuşattı ve bazı askerler içeriye girdi. Sudan'da siyasi kaynaklar, askerlerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladığını belirtti. Görgü tanıkları, ordunun başkent Hartum'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasını da kuşattığını ifade etti. Öte yandan, Muhalif Sudan Meslek Odalarının (SPA) çağrısına uyan binlerce Sudanlı, başkentteki ulusal ordu karargahına doğru ilerliyor. Sudan'da yaşanan gelişmeler dakika dakika haberimizde...

Sudan devlet televizyonu, ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağını bildirdi. Devlet televizyonun bu açıklaması 30 yıldır ülkeyi yöneten Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’e karşı darbe girişimi olabileceği spekülasyonlarını artırdı.

Bu hafta başında askerler ve Khartum’da Savunma Bakanlığı dışında toplanan binlerce hükümet karşıtı protestocuyu dağıtmaya çalışan üniformalı istihbarat ve güvenlik personeli arasında çatışma yaşandı. Bu gösterilerde Salı günü altısı silahlı kuvvetler üyesi olmak üzere, 11 kişi hayatını kaybetmişti.

Devlet televizyonda yer alan açıklamada “Silahlı kuvvetler kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacak. Hazır olun” denildi.

07:46 ORDU DEVLET TELEVİZYONU VE RADYOSUNU KUŞATTI

Sudan’da ordu, devlet televizyonu ve radyosunu kuşattı, askerler içeriye girdi. Sokaklarda asker ve ordu bünyesindeki Hızlı Destek Kuvvetleri mensuplarının konuşlandığı görülüyor. Devlet televizyonu ve radyosunda sabahın erken saatlerinden itibaren ulusal marşlar ve şarkılar yayınlanırken, alt yazıda ordunun kısa süre içerisinde önemli bir açıklama yapacağı ifadesi yer alıyor.

Görgü tanıkları, ordunun başkent Hartum’daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı binasını da kuşattığını ifade etti. Öte yandan, Muhalif Sudan Meslek Odalarının (SPA) çağrısına uyan binlerce Sudanlı, başkentteki ulusal ordu karargahına doğru ilerliyor.

09:10 SİYASİ KAYNAKLARDAN İLK AÇIKLAMA!

Sudan’da siyasi kaynaklar, askerlerin iktidardaki Ulusal Kongre Partisi liderlerini gözaltına almaya başladığını belirtti.

09:14 HARTUM’DA UÇUŞLAR DURDURULDU!

Sudan’da Uluslararası Hartum havaalanında uçuşlar durduruldu. Havaalanında sadece inişlere izin veriliyor.

09.50 İktidardaki Ulusal Kongre Partisinin 100’den fazla yöneticinin Sudan istihbaratı tarafından tutaklandığı bildirildi. Tutuklananlar arasında partinin Başkanı ve eski Savunma Bakanı Abduurrahim Muhammed Hüseyin’in de bulunduğu öğrenildi.

10:34 ARAP BSINI CUMHURBAŞKANI ÖMER EL BEŞİR GÖREVİ BIRAKTI!

Arap basınından gelen son dakika haberde Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El- Beşir’in görevi bıraktığı duyuruldu.Geçiş konseyi oluşturulması için çalışmaların başlatıldığı belirtildi.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close