Manşet

“Anlaşmasız Brexit yıkım olur”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Antonio Tajani, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) anlaşmasız ayrılmasının "yıkıcı" sonuçlar doğurabileceğini bildirdi. Gelişmelerden endişe duyduğunu belirten Tajani, "İnsani ve ekonomik yıkıma haftalar kaldı. Anlaşmasız Brexit'in aslı bu. Çok tehlikeli bir çözüm." ifadelerini kullandı.

AP Başkanı Antonio Tajani, İngiltere Başbakanı Theresa May ile görüşmesinin ardından basına açıklamalarda bulundu.

“ÇOK TEHLİKELİ BİR ÇÖZÜM”

Gelişmelerden endişe duyduğunu belirten Tajani, “İnsani ve ekonomik yıkıma haftalar kaldı. Anlaşmasız Brexit’in aslı bu. Çok tehlikeli bir çözüm.” ifadelerini kullandı.

AB Brexit için yeni teklifte bulunmayacak

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ KABUL EDERSENİZ…”

Öte yandan, Tajani ile May görüşmesine katılan AP Brexit Müzakerecisi Guy Verhofstadt, İngiltere’de ana muhalefet lideri Jeremy Corbyn’in May’e yazdığı mektubu memnuniyetle karşıladığını belirterek, Birleşik Krallık ile AB arasında gümrük birliğini kabul etmesi halinde May’in Brexit planını destekleyeceğini söyledi.

Corbyn, May’e yazdığı mektupta, Brexit anlaşmasına destek vermek için koşullarını iletmişti. Corbyn’in koşulları arasında AB ile kalıcı bir gümrük birliğine gidilmesi, işçi haklarında AB ile aynı düzeyin korunmasıyla AB’nin çevre ve eğitim gibi alanlardaki kurumlarına katılım yer almıştı.

MAY BRÜKSEL’DE

Başbakan May, parlamentonun 15 Ocak’ta reddettiği Brexit anlaşmasını revize edebilmek için bugün Brüksel’de temaslarda bulunuyor.

May, anlaşmanın Kuzey İrlanda sınırına ilişkin “tedbir maddesini” değiştirmeyi amaçlıyor.

İngiliz parlamentosunun değiştirilmesini talep ettiği madde İngiltere’nin parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasına Brexit’in ardından fiziki sınır girmemesi için formüle edilmişti.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close