Manşet

Cuntacı Partigöç HDP’ye oy verecekmiş

15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden Mehmet Partigöç'ün eşi E. Partigöç'le cezaevinde yaptığı görüşme kayıtları ortaya çıktı. 30 Mayıs'ta gerçekleşen görüşme kayıtlarına göre, Partigöç çifti seçimlerde kime oy vereceklerini tartıştı. Partigöç, "Ben HDP'ye vereceğim. Biz aynı saftayız adamla, hapisteyiz" dedi.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin kilit isimlerinden Mehmet Partigöç’ün eşi E. Partigöç’le cezaevinde yaptığı görüşme kayıtları ortaya çıktı. 30 Mayıs’ta gerçekleşen görüşme kayıtlarına göre, Partigöç çifti, seçimlerde kime oy vereceklerini tartışıyor. Partigöç’ün eşi konuşmasında, “Kime oy vereceğimizi şaşırdık. Meral Akşener’e mi versem diyorum. CHP’ye mi versem diyorum” diye sorarken darbeci Partigöç ise, “Ben HDP’ye vereceğim. Biz aynı saftayız adamla, hapisteyiz” karşılığını veriyor.

CEZAEVİNDE OY GÖRÜŞMESİ

Genelkurmay Çatı Davası’nın tutuklu sanıklarında sözde “Yurtta Sulh Konseyi” üyesi eski Tuğgeneral Mehmet Partigöç’ün eşi E. Partigöç ile cezaevinde yaptığı görüşmenin konuşma dökümleri ortaya çıktı. 30 Mayıs’ta gerçekleşen görüşme içeriklerine göre, Partigöç çifti, seçimlerde hangi parti ve isme oy vereceklerini uzun uzun konuşuyorlar.

CUNTACI: “AYNI SAFTAYIZ”

Kayıtlara göre cuntacının eşi E. Partigöç, “Kime oy vereceğimizi şaşırdık. Meral Akşener’e mi versem diyorum?” şeklindeki sorusu dikkat çekiyor. Cuntacı Partigöç’ün ise önce, “Bilmiyorum ki” diye karşılık verdiği görülüyor. Ardından E. Partigöç, “CHP’ye mi versem diyorum” şeklindeki ifadesi üzerine cuntacı Partigöç’ten FETÖ’nün tabanına talimatıyla örtüşen cevabı geliyor. Ve oyunu HDP’ye vereceğini açıklayarak, “Ben HDP’ye vereceğim. Biz aynı saftayız adamla, hapisteyiz” ifadesini kullandığı görülüyor.

HDP’Yİ BARAJ ÜSTÜNDE TUTMA HESABI

Konuşmanın ilerleyen bölümünde ise eşinin de Partigöç ile hemfikir olduğu anlaşılıyor. İkilinin AK Parti’ye karşı HDP’yi destekleme gerekçelerini de açık açık ifade ettikleri görülüyor. Buna ilişkin konuşmalarda HDP’nin barajı geçememesi durumunda 70-80 milletvekilinin AK Parti’ye geçeceğini anlatan Partigöç’ün eşi, “HDP barajı geçemezse 70-80 milletvekili otomatikman ne İyi Parti’nin ne CHP’nin, direk AK Parti’nin olacak diyor. O yüzden vermek lazımmış. ‘Biz seçmenlerimizi öyle yönlendiriyoruz’ diyorlar” dediği görülüyor.

DARBE DİRENİŞİNE KARŞI SAVUNMA

15 Temmuz’daki FETÖ darbe girişimine karşı koymak için sokağa çıkan ve Genelkurmay Karargahı’na giren vatandaşlarla ilgili de Partigöç’ün kullandığı ifadeler dikkat çekti. Vatandaşların sokağa çıkmasından ve kışlaya girmesinden rahatsız olduğunu aktaran Partigöç’ün, “Şimdi Genelkurmy’ın kışlasına halk giriyor. Hadi onların her biri girseler kimse bir şey yapmaz. Orada ellerinde silahla falan görüntüleri var. Silah, taş, sopa, herkesin kafasını kırsalar içeride ne olacaktı. Kışlasını koruyamayan, kışlasına ne olursa olsun yetkisiz alan adamdan asker olur mu?” İfadesini kullandığı görülüyor. Cuntacının eşinin de, “Askerlik yapan herkes, ‘sivil geldiği zaman dışarıdan işaret olur. Bilmiyorsa içeriye alınmaz” dediği Partigöç’ün ise, “Bu kadar basit ya” diyerek onayladığı belirlendi.

HALKI EZEN TANKI SAVUNDU

Cuntacı Partigöç’ün, darbeyi püskürtmek için sokağa dökülen vatandaşları ezen tankları savunan konuşmasında ise, “Sanki bu marifetmiş gibi öyle oldu, böyle oldu. Ne olmuş kardeşim? Genelkurmay’ın içine halkı sen soktun. 4 tane tank gelmiş, ben söyledim ‘içeriye girin’ dedim tanklara. Tank Meclis’e mi girmiş? Halk Meclis’e gideni mi durdurmuş, Başbakanlık’a gideni mi durdurmuş? Bir tane imam var, iki de bir bizim davaya geliyor. Türk bayrağı falan asıyor her tarafına nasıl imamsa” tepkisinde bulunduğu görüldü.

“KOMÜNİST OLDUM”

Doların yükselmesini FETÖ’cü iş adamlarının tutuklanmasına ve şirketlere el konulmasına bağlayan cuntacının, “Şimdi ‘döviz yükseliyor’ diyorsun. Ne yaparsa yapsınlar dövizi indiremezler” ifadesi dikkat çekiyor. Cezaevinde kalmaktan iyice bunaldığı anlaşılan Partigöç’ün, “Aziz Nesin’e hak veriyorum, kaldıkça burada komünist oldum iyice” şeklindeki sözleri de kayıtlara geçti.

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close