Manşet

Bu kitabın neresi temel eser?

Yüz Temel Eser arasında gösterilerek ilköğretim dönemindeki öğrencilere okutturulan Az Gittik Uz Gittik kitabında çok sayıda bel altı ifadenin yer aldığı belirlendi.

İçerisinde ahlaksız söylemler ve bel altı küfürlerin olduğu kitaplar okullara kadar girdi. 100 Temel Eser arasında gösterilerek ilköğretim dönemindeki öğrencilere okutturulan Pertev Naili Boratav’ın “Az Gittik Uz Gittik” kitabında çok sayıda bel altı ifadenin yer aldığı belirlendi.

İLKOKUL TALEBELERİ OKUYOR

İlk baskısı 1969 yılında yayınlanan ve günümüzde İmge Kitabevi Yayınları tarafından neşredilen 367 sayfalık “Az Gittik Uz Gittik” kitabında uygunsuz söylemler yer alıyor. İlköğretim 100 Temel Eser kapsamına alınan ve okullara sokulan kitapta “G*tü davlumbaz”, “Gir g*tüme”, “G*tüne girmiş”, “Anasını bellediğimin arkadaşı” şeklinde ifadeler bulunuyor. 48 halk masalı, bir tekerleme ve hikâyelerden oluşan Az Gittik Uz Gittik kitabının 22. sayfasındaki masalın ismi “Bokböceği”. Söz konusu masalda şu ifadeler yer alıyor: “Onları da almış giderken, Kadınlar – Atlamacından düşmüş aşağı. Ceviz kabuğundan teknesi kapanmış üstüne. Koca –köprü üstünden de kır atlı geliyormuş Beyoğlu’nun düğününe. Atlının kulağına kadınlar Atlamacından bir ses gelirmiş. Kır atlı dikilmiş de dinlemiş bunu, ne diyor diye: ‘Hey kır atlı. G*tü davlumbaz atlı. Dar dar düğün evine varasın, Saçı uzuncam suya düşmüş diyesin…”

HEPSİ BELALTI

Pertev Naili Boratav’ın kitabının 25’inci sayfasında yer alan Yarım Horoz masalı başlı başına bel altı kavramlar üzerinden yürüyor. Masalın yalnızca bir kesiti şöyle: “Canavar yorulmuş, topallamaya başlamış. Yarım horoz : ‘Ne oldu?’ deyince, Canavar: ‘Çok yoruldum, gidemeyeceğim,’ diye sızlanmaya başlamış. Yarım-Horoz: ‘Öyleyse gir g*tüme,’ demiş. Onu g*tüne sokmuş, yoluna devam etmiş. ‘Yarım-horoz amca, ben yoruldum,’ diye söylenmeye başlamış. Yarım-horoz: ‘Ben sana, yol uzak, yürüyemezsin, demedim mi?’diye epey çıktından sonra onu da g*tüne sokmuş. Yürümüş yoluna…”

ANA BACI DÜZ GİTMİŞ!

Az Gittik Uz Gittik kitabının 41. sayfasındaki “Tilki” ve 46. sayfasındaki “Tilki ile Yılan” masallarında yüz kızartan küfürler yer alıyor. İlkokul talebelerine okutulan kitaptaki Tilki masalında, “Mal sahibi gelmiş: ‘Ulan, anasını bellediklerim sizi! Dün biriniz aldattı beni, ölü gibi durdu, dışarı attıydım, kaçtı gitti. Bu sefer aldanır mıyım?’ Çekmiş odunu vurmuş tilkilerin tüyünü kabartmış.” deniliyor. Tilki ile Yılan masalında da benzer şekilde şu ifadeler kullanılıyor: “Karşı yakaya geçiyor ölü yılanı karaya çıkarınca dümdüz uzatıyor. ‘Anasını bellediğimin arkadaşı’ diyor. Eğer sen şöyle dosdoğru arkadaşlık yapsaydın, dipdiri bu yakaya geçerdin Eğri büğrü arkadaşlığın sonu işte böyle olur.”

ÖRENCİLERDEN UZAK TUTULSUN

Boratav’ın Az Gittik Uz Gittik kitabı günümüzde hâlâ İlköğretim 100 Temel Eser arasında. Hangi vasıfla 100 Temel Eser bünyesine alındığı anlaşılamayan söz konusu kitabın öğrencilerden uzak tutulması bekleniyor.

Kaynak: Yeni Akit

Etiket

Diğer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close