BIST1.392,91%8.4680
USD8.4539%-0.05
EURO10,0440%-0.26
ALTIN492,24%-1.00
Akit HaberGündemMİT yakalayıp Türkiye'ye getirdi! Küresel taşları bile yerinden oynatabilir
Gündem

MİT yakalayıp Türkiye'ye getirdi! Küresel taşları bile yerinden oynatabilir

MİT operasyonu ile yakalanan FETÖ'nün sözde Orta Asya sorumlusu Orhan İnandı ile ilgili Sabah Yazarı Mahmut Övür çarpıcı bir köşe yazısı kaleme aldı. Övür, bu operasyonun küresel taşları bile yerinden oynatabileceğini dile getirdi.

Abone OlGoogle News
18 Temmuz 2021 11:07

FETÖ'ye yurtiçi ve yurtdışında darbeler vurulmaya devam ederken son olarak örgütün beyin takımında yer alan Orhan İnan da Türkiye'ye getirildi. Mahmut Övür, İnandı'nın yakalanmasıyla birlikte sadece Türkiye değil küresel açıdan farklı senaryoların ortaya çıkabileceğini dile getirdi.

Mahmut Övür'ün dikkat çeken köşe yazısı:

Bir süre önce Başkan Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı konuşmada önemli bir haber verdi:

"MİT, yürüttüğü özgün ve sabırlı çalışmalar neticesinde FETÖ'nün Orta Asya Genel Sorumlusu Orhan İnandı'yı ülkemize getirerek adalete teslim etmiştir." Bu son dönemde yapılan en önemli operasyondu ve sadece Türkiye'ye getirilişin haberiydi.
Oysa İnandı çok daha önce yakalanmış ve yakalanması FETÖ'cüleri deliye döndürmüştü.

Onlara göre, Kırgızistan'dan bir FETÖ'cüyü getirmek mümkün değildi. Hatta birileri "Getirin de görelim" diye meydan okuyordu.

Başaramadılar ve FETÖ'nün Orta Asya İmamı Orhan İnandı, Türkiye'ye getirildi. Birkaç gündür medyayı izliyorum, birkaç yazar dışında kimse oralı olmadı. Oysa İnandı, FETÖ'nün beyin takımının en etkili isimlerinden biriydi ve ikinci kuşak (Mustafa Özcan, Mustafa Yeşil, Talip Küçük gibi) FETÖ'cüler arasında hareketin Orta Asya'daki "kara kutusu"ydu... Daha önemlisi Gülen, 3 ayda bir ülke imamlarıyla bir araya gelmeden önce sadece İnandı'yla özel görüşüyordu.
İnandı, diğerlerinden daha önemliydi. Bu aynı zamanda onun Rusya ve Çin'i kuşatacak bir bölgede CIA'yla içli dışlı olduğunu da gösteriyordu.

Çünkü FETÖ'nün, tıpkı dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Orta Asya'daki varlık nedeni de ABD stratejisini hayata geçirmekti.

Bu nedenle yakalanan İnandı, sadece FETÖ'nün Türkiye'deki varlığı açısından değil, küresel rolü açısından da hayati derecede önemliydi.
Önemliydi, çünkü "Orta Asya İmamı" olarak Azerbaycan, Türkmenistan, Tacikistan, Kazakistan ve Kırgızistan gibi bölgenin çok önemli ülkelerinin "ülke imamları" ona bağlıydı.

KIRGIZİSTAN'DA 20 BİN MEZUN VERDİK


Böylesine kritik bir ismin yakalanıp Türkiye'ye getirilmesi müthiş bir başarı ve FETÖ'nün motivasyonuna ağır bir darbeydi. İlk ifadesindeki şu bilgiler dikkat çekiciydi:

"Kırgızistan'da örgütün kontrolünde yaklaşık 40-50 örgüt evi var. Bu evlerde önceleri Türk vatandaşları kalıyordu. Şimdi ise Kırgızistanlı örgüt mensupları kalıyor.
Burada bulunduğum 26 yıl içerisinde örgüt okullarından 20 bin kişi mezun oldu.
Bunların yüzde 10'luk kesimi örgütün hiyerarşisinde görev aldı." Tıpkı Türkiye'deki gibi, o ülkelerde de örgüt hem iktidara hem de muhalefete karşı birkaç kez operasyon yapmış, etkili de olmuştu. Çünkü FETÖ, o ülkelerde toplumsal kargaşadan kara para trafiğine, silah kaçakçılığından yerel mafya ilişkilerine kadar her alanda etkiliydi ve bunu da en iyi Orhan İnandı biliyordu.

Bu konularda MİT'e veya Emniyet'e özel bilgi verdi mi bilmiyorum ama derin bilgisi olduğu çok açık.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar