BIST1.463,54%8.3565
USD8.3577%-0.42
EURO10,1338%-0.50
ALTIN497,77%-1.77
Akit HaberGündemDünyanın en büyük operasyonu! ANoM'un cepten cebe yayılması yetti
Gündem

Dünyanın en büyük operasyonu! ANoM'un cepten cebe yayılması yetti

Avrupa Birliği Polis Teşkilatı (Europol), şifreli iletişim ağlarını kullanarak dünya genelinde faaliyet gösteren suç örgütlerine yönelik operasyonlarda 800 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. Öte yandan Avustralya ve Yeni Zelanda'daki organize suç örgütlerine, örgütler arasında gizli iletişimi sağlamak için kullanılan "ANOM" adlı şifreli mesajlaşma uygulamasını 3 yıl boyunca izleyen ABD Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) elde ettiği bulgularla büyük bir operasyon düzenlendi.

Abone OlGoogle News
08 Haziran 2021 13:59

Europol'den yapılan yazılı açıklamada, "Truva Kalkanı" adı verilen operasyonlar kapsamında 700 evde arama yapıldığı ve 800 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Açıklamada, ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve 16 ülkenin güvenlik güçleriyle ortaklaşa düzenlenen operasyonda, şifreli iletişim ağlarını kullanarak 100'den fazla ülkede faaliyet gösteren suç örgütlerine yönelik operasyon gerçekleştirildiği belirtildi.

Operasyonlarda 8 ton kokain, 22 ton kenevir tohumu, 2 ton sentetik uyuşturucu, 6 ton sentetik uyuşturucu yapımında kullanılan malzeme, 55 lüks araç ve 48 milyon dolar değerinde kripto paraya el konulduğu aktarıldı.

Europol Direktörü Jean-Philippe Lecouffe, "Bu operasyon, suç örgütleri nerede olsalar da, hangi iletişim yöntemini kullansalar da güvenlik güçlerince yakalanabildiğini gösteren emsalsiz bir başarıdır." ifadeleri kullandı.

FBI Suç Örgütlere Araştırma Birimi Direktör Yardımcısı Calvin Shivers de "Suç örgütleri güvenlik birimlerini atlatmak için şifreli iletişim ağlarını kullansa da FBI ve Europol yeni yöntemlerle bu problemi aşmaya devam edecek." değerlendirmesinde bulundu.

Avustralya ve Yeni Zelanda'daki organize suç örgütlerine FBI destekli operasyon düzenlendi

Suç çeteleri, "ANOM" adlı uygulamanın gözetlemeye karşı güvenli olduğunu düşünürken yetkililer; uyuşturucu kaçakçılığı, kara para aklama ve planlı cinayetlerle ilgili milyonlarca mesajı 3 yıl boyunca takip etti.

Bu kapsamda, Avustralya ve Yeni Zelanda’da FBI ile ortak yürütülen ve yüzlerce suçlunun yer aldığı organize suç örgütlerine yönelik geniş kapsamlı bir operasyon yapıldı.

Yeni Zelanda polisi de 35 kişiyi tutukladıklarını ve milyonlarca dolar değerinde uyuşturucuya ve mal varlığına el koyduklarını ifade etti.

FBI tarafından yönetilen süreç, ABD Uyuşturucuyla Mücadele İdaresi, Avrupa Polis Teşkilatı (Europol) ve bir düzineden fazla ülkenin kolluk kuvvetlerinin dahil olduğu "Truva Kalkanı" adı verilen dünya çapında bir operasyonun parçasıydı.

Avustralya'daki yetkililer, söz konusu uygulamanın çalıntı cep telefonlarına yüklendiğini ve "etkileyici suçlular" olarak tanımlanan bazı yüksek profilli yeraltı figürlerince güvenilirliği onaylandıktan sonra popülerliğinin suç çevrelerinde arttığını söyledi.

Öte yandan Avustralya Başbakanı Scott Morrison, gazetecilere yaptığı açıklamada, operasyonun toplumu daha güvenli tutacak önemli bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

Yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.600 karakter kaldı
×

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir.
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde akittv.com.tr’nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır.
Yazılanlardan akittv.com.tr sorumlu tutulamaz.

0 Yorumlar
  • Yeniden eskiye
  • Eskiden yeniye
  • Öne Çıkanlar